Portal dwutygodnika

Poza koleją

Ojczyzna

 

Jaka powinna być Polska – nasza Ojczyzna? Każdy z nas ma pewnie inne o Niej wyobrażenie. Dla mnie Ojczyzna jest jak matka, która dla każdego dziecka jest dobra, sprawiedliwa i wyrozumiała. Jest najważniejsza. Wychowuje nas – karci, kiedy zbroimy i chwali, kiedy zrobimy coś dobrego. Ma dla nas serce zawsze pełne miłości. Wybacza nasze grzechy i wiemy, że zawsze będziemy dla niej najważniejsi.

Czy kochamy matkę? Myślę, że nie ma takiej osoby, który nie czułaby miłości do swojej matki, choćby była najgorsza. Czy kochamy Polskę? Z tym jest chyba różnie.

Według Encyklopedii PWN ojczyzna, to: „Kraj, który człowiek uważa za swój własny, dlatego że się w nim urodził i mieszka lub mieszkał przez dłuższy czas, lub dlatego że czuje się z nim emocjonalnie związany z powodu pochodzenia, związków rodzinnych i/lub przywiązania do pewnych wartości, które ten kraj – zwykle idealizowany i często przeciwstawiany innym – ucieleśnia w jego oczach. Pojęcie ojczyzny odnosi się zawsze do określonego terytorium.”

Pięknie o miłości do Ojczyzny opowiada grupa T.Love w piosence „Wychowanie”. Muniek Staszczyk w refrenie śpiewa: Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Nie deptać flagi i nie pluć na godło. Należy też w coś wierzyć i ufać. Ojczyznę kochać i nie pluć na godło.”

Nasi dziadowie i rodzice patriotyzmu i miłości do Ojczyzny uczyli nas na wierszu Władysława Bełzy pt.: „Katechizm polskiego dziecka”. Do dziś pamiętam te słowa, które przekazałem mojej córce, a ona swojej: Kto ty jesteś? – Polak mały. Jaki znak twój? – Orzeł biały. Gdzie ty mieszkasz? – Między swemi. W jakim kraju? – W polskiej ziemi. Czym ta ziemia? – Mą Ojczyzną. Czym zdobyta? – Krwią i blizną. Czy ją kochasz? –Kocham szczerze. A w co wierzysz? – W Polskę wierzę.

Czy to nie jest najprostsza, ale i najszczersza kwintesencja patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Warto to dzisiaj przypomnieć wielu polskim politykom opozycji, którzy, jak kiedyś Targowica, donoszą na Polskę do Unii Europejskiej. Oni uważają to za patriotyzm. Ja za zdradę.

Polska, to nie tylko miejsce na mapie, otoczone granicami. To także, a może przede wszystkim, ludzie mieszkający na tej przestrzeni, tworzący Naród.

Naród to wspólnota ludzi. Wykształconych i niewykształconych. Z miast i wsi. Każdy z nich ma swoją historię, która składa się w konsekwencji na jedną wspólną historię Narodu – Polski. Należy mieć szacunek do tej historii, naszej polskiej tradycji i bohaterów. Są to niezaprzeczalne wartości, które powinniśmy, jako Naród pielęgnować i szanować, bez względu na to, jaka partia sprawuje rządy w naszym Kraju.

Czy tak jest zawsze? Czy musi być tak, że w zależności od tego, jaka opcja polityczna sprawuje rządy w Polsce, to polityka historyczna nabiera trochę innej perspektywy.

Warto tu przypomnieć, jak za czasów Prezydenta Bronisława Komorowskiego, w 2013 r. obchodzono Dzień Flagi. Orzeł z czekolady i pochód z różowymi flagami. Czy to nie bezczelna pogarda dla narodowych symboli, które dla ogromnej większości Polaków są święte.

Warto przypomnieć tajną rozmowę Premiera Donalda Tuska z Władimirem Putinem na molo w Sopocie, która miała miejsce we wrześniu 2009 r.Warto przypomnieć protesty opozycji wobec specustawy rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącej powstania muzeum na terenach Westerplatte. Rząd PiS zarzucał władzom Gdańska szereg zaniedbań wobec tego miejsca, które jest przecież miejscem pamięci dla całego Narodu.

Warto przypomnieć fragment wywiadu Prezydenta Lecha Wałęsy dla rosyjskiej agencji TASS: „…łatwiej kupować gaz nie w Stanach Zjednoczonych, ale w Rosji, bo jest nam do siebie bliżej.”

Warto przypomnieć decyzję Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (dzisiaj kandydata Platformy Obywatelskiej na Prezydenta Kraju) zmieniającą ulicę Lecha Kaczyńskiego na ulicę Armii Ludowej i jego inspirowanie do działań przeciwko Polsce w Parlamencie Europejskim.

Wróćmy do pytania, jakie zadałem na początku artykułu.Jaka powinna być Polska – nasza Ojczyzna? Czy taka, w której rządzący nie mają szacunku do naszej historii i tradycji. Którzy „deptają flagę i plują na godło.” Którzy związani są tajną umową z Magdalenki i donoszą na Polskę w Unii Europejskiej.

Czy taka, w której politycy szanują prawdę historyczną i tradycję. Dbają o pomniki i groby naszych bohaterów, a największą wartością jest dla nich dobro Ojczyzny i każdego jej mieszkańca.

Ja już dawno wybrałem. „W Polskę wierzę.”

Zbigniew Wolny

Kategoria:
Warszawa, 02.05.2017. Obchody Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą - flaga podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu w Warszawie, 2 bm. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe oraz flagi państwowe organizacjom z kraju i polonijnym. Przekazał też legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Dzięki nim będą oni mieli prawo do takich samych zniżek, np. na przejazd środkami transportu publicznego, jak uczniowie szkół w kraju. (mr) PAP/Leszek Szymański