Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Moja kolej

Moja Kolej… Marek Dębski

 

Po torach w życie

15 lat temu podjąłem jedną z ważniejszych decyzji życiowych – swoją drogę zawodową związałem z koleją. Decyzję tę podjąłem już jako w pełni ukształtowany człowiek, nie mający wcześniej żadnych związków z koleją, ani tradycji kolejarskich w rodzinie.  Zatem skąd taki wybór? 

W mojej specjalności – BHP – branża kolejowa, to wyzwanie z uwagi na liczne zagrożenia i ich dużą różnorodność, a zatem stały rozwój. Moją misją było tworzenie jak najbezpieczniejszych warunków pracy dla osób każdego dnia wykonują swoją służbę kolejarską, w naprawdę często niełatwych warunkach. 

Początki w „Przewozach Regionalnych”

Pierwsze kroki na kolei stawiałem w łódzkim zakładzie „Przewozów Regionalnych” sp. z o.o. (obecnie POLREGIO S.A.), z którym jestem związany do dnia dzisiejszego. Trafiłem do zespołu wspaniałych ludzi, specjalistów z pasją, którzy pozwolili mi zdobywać doświadczenie i doceniali podejmowane przeze mnie inicjatywy oraz moją pracę. Po 8 latach zostałem głównym specjalistą ds. BHP w spółce i koordynowałem tworzenie polityki bezpieczeństwa pracy oraz zarządzałem pracą zespołu specjalistów w oddziałach spółki. 

Aby właściwie wykonywać przypisane mi zadania musiałem być wszędzie, gdzie pracowali kolejarze. Musiałem wiedzieć jak pracują ludzie na kolei – bez względu na to jakiego rodzaju pracę wykonywali – gdyż jedynie taka wiedza dawała gwarancję prawidłowego wdrażania skutecznych rozwiązań gwarantujących bezpieczną i higieniczną pracę. Codziennie widziałem ludzi pracujących na kolei, którzy z poświęceniem, bez względu na warunki atmosferyczne, przemiany polityczne i gospodarcze, wykonywali swoją służbę. 

Praca BHP-owca to praca z ludźmi

Praca BHP-owca to praca z ludźmi i dla ludzi. Ważnym jej elementem są szkolenia, to dzięki nim także poznawałem bezpośrednio ludzi, ich problemy oraz zagrożenia wiążące się z ich pracą. Właśnie dzięki tym ludziom i ich chęci rozmów, dzielenia się ze mną częścią swoich trosk związanych z pracą, jestem dziś, tu gdzie jestem. Od wielu lat biorę aktywny udział w procesach szkoleń przygotowujących przyszłych np. kierowników pociągów, maszynistów. 

Zdobyte doświadczenie na kolei i wiedzę o specyfice BHP w tej branży miałem szansę wielokrotnie wykorzystać, dzieląc się nimi i kształcąc nowe kadry specjalistów ds. BHP m.in. w ramach prowadzonych przez mnie wykładów na studiach podyplomowych.

BHP, to bezpieczeństwo i higiena pracy. Pojęcie bezpieczeństwa, jest dla większości społeczeństwa zrozumiałe. Higiena pracy, to pojęcie, które zawsze wymaga wyjaśnienia. Higiena pracy, to bardzo szeroki obszar działań, których celem jest zapewnienia zdrowia, komfortu, dobrego samopoczucia pracowników w miejscu, w którym spędzają ponad połowę życia – w pracy. Byłem członkiem komisji antymobbingowych, a mobbing to poważne zagrożenie dla higieny pracy. Propagowałem wiedzę, że stosowanie reguł wynikających z przepisów prawa pracy, a dotyczących czasu pracy, w tym pracy w godzinach nadliczbowych, przerw pracy, urlopów jest niezmiernie istotne dla prawidłowego procesu pracy i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Przepracowany, zmęczony pracownik stanowi zagrożenie dla siebie samego i innych współpracowników, a na kolei także dla pasażerów pociągów.

Działalność w NSZZ „Solidarność”

Od początku pracy na kolei wiedziałem, że pracę zawodową chcę połączyć z pracą społeczną i również tam wykorzystać moją wiedzę i doświadczenie. Pracę społeczną realizowałem poprzez zaangażowanie w prace Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, Zarządzie Regionu Ziemi Łódzkiej, Krajowej Sekcji Kolejarzy, Sekcji Zawodowej Przewozów Pasażerskich oraz jako Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej w spółce POLREGIO S.A. 

Zaufanie, jakim obdarzyli mnie pracownicy wybierając do pełnienia funkcji w strukturach związku zawodowego, motywowało mnie do działania i pracy na rzecz pracowników. To zaufanie, stanowiło dla mnie także czynnik zachęcający do pogłębiania wiedzy, aby być odpowiednim partnerem do rozmów i negocjacji prowadzonych z pracodawcą. Celem pogłębiania wiedzy o mechanizmach działających w firmie oraz lepszego zrozumienia zasad zarządzania przedsiębiorstwem ukończyłem studia MBA. Moja działalność społeczna, to setki spotkań przy stole negocjacyjnym z pracodawcą i związkami zawodowymi, to rozwiązywanie problemów pracowników, o których rozwiązanie nie mogą skutecznie samodzielnie zawalczyć. Na swojej drodze spotkałem wielu wspaniałych ludzi i nawiązałem wiele bezcennych przyjaźni. 

15 lat na kolei, to dla mnie 15 lat wyzwań dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy u największego przewoźnika kolejowego w Polsce. To tysiące pytań, które wymagały odpowiedzi i setki zdarzeń, które wymagały reakcji. Każda znaleziona odpowiedź czy prawidłowa reakcja cieszą, a trudne zagadnienia bez łatwych odpowiedzi, stanowią wyzwania. To także setki godzin spędzone w celu obrony praw pracowniczych w ramach różnych struktur organizacji związkowej NSZZ „Solidarność”.

Nie żałuję podjętej decyzji

To moje 15 lat pięknej drogi po torach. Tym samym decyzję, którą podjąłem jako młody człowiek, nie mając wiedzy o służbie na kolei uważam za trafną i podjąłbym ją jeszcze raz taką samą. 

Marek Dębski, Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w POLREGIO sp. z o.o., członek Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, wiceprzewodniczący Sekcji Zawodowej NSZZ „Solidarność” Przewozów Pasażerskich i członek Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

(do publikacji przygotował „aw”)

Kategoria:
moja11