Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Kolejarze budują „zieloną fabrykę”

 

Osłaniają glebę i zatrzymują wodę, chronią przed szkodliwym wpływem przemysłu, stanowią ostoję dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt – te wszystkie funkcje pełnią lasy, nazywane także „zielonymi fabrykami”. Dlatego warto dbać o to, by było ich jak najwięcej. To zadanie realizuje Fundacja Grupy PKP. Wraz z PKP Intercity S.A. wsparła proekologiczny projekt, dzięki któremu przybyły cztery hektary lasów.

W swoich działaniach statutowych, oprócz realizacji m.in. inicjatyw dobroczynnych i edukacyjnych, Fundacja Grupy PKP promuje też przedsięwzięcia proekologiczne. Jednym z nich była akcja, w ramach której, dzięki darowiźnie otrzymanej od PKP Intercity S.A., Fundacja Grupy PKP przekazała środki finansowe czterem nadleśnictwom na odnowienie powierzchni leśnej.

Środowisko przyrodnicze, to kluczowy obszar dla funkcjonowania naszej planety. Jednym z jego najistotniejszych elementów są lasy – miejsce egzystencji wielu roślin i zwierząt, jak również miejsce związane z życiem ludzi. Można powiedzieć, że jest to nasz wspólny dom, dlatego warto o niego dbać i starać się by był jak największy, a temu służy m.in. współpraca Fundacji Grupy PKP oraz PKP Intercity, która wpisuje się w nasze działania nakierowane na obszar związany z ekologią – zaznacza Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Współdziałając z Lasami Państwowymi, w ramach wolontariatu pracowniczego i edukacji ekologicznej, pracownicy PKP Intercity S.A. obsadzili cztery hektary lasu w nadleśnictwach: Rytel, Jabłonna, Konstantynowo i Kolbuszowa. Ponadto, z okazji 20-lecia istnienia spółki, zaangażowali się również w projekty charytatywne.

– Jestem dumny, że pracownicy PKP Intercity tak chętnie zaangażowali się w akcje mające na celu ochronę środowiska i pomoc najbardziej potrzebującym. Spodziewaliśmy się sporego zainteresowania, ale ich zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania. Cieszymy się, że zachęciliśmy kolejnych pracowników do niesienia bezinteresownej pomocy – mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity S.A.

Sadzenie lasu miało wymiar nie tylko ekologiczny, lecz także edukacyjny. Osoby biorące udział w akcji dowiedziały się od leśnika na czym polega sadzenie drzew oraz jak ważną rolę dla środowiska spełniają lasy. Następnie każdy uczestnik otrzymał niezbędne narzędzia i obsadził wyznaczony fragment powierzchni przeznaczonej do zalesienia.

Rozwój terenów leśnych ma duże znacznie dla ochrony klimatu i powietrza. Jedno drzewo pochłania rocznie 6-7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów.

Należy także podkreślić, że transport kolejowy charakteryzuje się ponad 3 razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą emisją niż lotniczy, co czyni kolej najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego.

Fundacja Grupy PKP

Kategoria:
fabryka11