Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

40 lat z Wolną Drogą

40 lat z Wolną Drogą – Katarzyna Kucharek

„Wolna Droga” – miejsce, gdzie od 40 lat kolej ma swój głos

Okres intensywnych przemian politycznych, społecznych, kulturowych i gospodarczych – tak można scharakteryzować ostatnie 40 lat. W tym czasie Polska, w wielu przestrzeniach, przeszła przez kilka epok, od momentu umacniania się fundamentów „Solidarności”, jej zmagań z systemem komunistycznym, poprzez dynamiczne zmiany związane z transformacją ustrojową, aż do dziś, gdy żyjemy w wolnym kraju o ugruntowanej pozycji w Europie.

W dynamicznie przekształcającej się rzeczywistości musiała odnaleźć się kolej, która została poddana głębokim procesom reorganizacyjnym. Zaszły one tak daleko, że obecnie możemy mówić o polskiej kolei jako tej, która staje się koleją nowoczesną, coraz bardziej bezpieczną i dorównującą swoim odpowiednikom w krajach zachodnich.

Dlaczego piszę o 40 latach i zmianach, jakie w tym czasie zaszły w Polsce? Dlatego, że świadkiem tych wydarzeń była, jest i wierzę, że nadal będzie „Wolna Droga” – wyjątkowe wydawnictwo, które mimo wielu zawirowań społeczno-politycznych trwa na straży prawdy, wolności i troski o tradycję kolejnictwa.

W tym roku obchodzimy 40-lecie istnienia pisma, na którego łamach kolejarska brać zawsze miała swoje miejsce. Dlatego tym bardziej byłym i obecnym członkom Redakcji należy się szacunek i uznanie za pracę, jaka została włożona, by pomimo rozmaitych trudności periodyk mógł przekazywać najbardziej aktualne wiadomości branżowe dotyczące tematyki kolejowej, ale również podtrzymywać pamięć o działalności członków kolejowej „Solidarności” oraz informować o obchodach ważnych wydarzeń patriotycznych, bo to właśnie troska o rodzimą tradycję i historię jest dla „Wolnej Drogi” sprawą wysokiej rangi.

Dzięki szerokiemu spektrum tematyki związanej z kolejnictwem, z jaką można zapoznać się na łamach dwutygodnika, pismo doskonale wypełnia rolę przewodnika po świecie wciąż zmieniającej się na lepsze polskiej kolei. To również współczesna agora, miejsce wymiany myśli, a także dyskusji związanych z tym obszarem.

Szczególnie warte docenienia jest również to, że periodyk nie ogranicza się jedynie do wyżej wspomnianej tematyki. Niezwykle cenne są działy poświęcone bieżącym sprawom polityczno-społecznym, gospodarczym, a także kulturalnym, co jest fundamentalne dla prowadzenia uczciwej i nastawionej na dobro Polski debaty publicznej. 

Dlatego ogromną wartością jest otwartość na czytelników, nie zawsze związanych z branżą kolejową, ale chcących wyrazić swoje poglądy na różne sprawy, a także wsłuchiwanie się w ich głos i udzielanie przestrzeni do jego wyrażenia.

Dla mnie „Wolna Droga” zawsze będzie kojarzyła się z życzliwością i otwartością na sprawy związane z ochroną i promowaniem kolejowego dziedzictwa historycznego, jak również na tematy społeczne i dobroczynne, co wyraża się licznymi publikacjami poświęconymi działalności Fundacji Grupy PKP. 

Z okazji wspaniałej rocznicy życzę Redakcji wielu sukcesów, realizacji nowych, interesujących projektów oraz takiego zamiłowania do działania, jak przez ostatnie 40 lat. Jestem przekonana, że Zespołowi dwutygodnika nie zabraknie pasji, motywacji i entuzjazmu w dalszej działalności wydawniczej.

Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP

WD01 Fundacja Grupy PKP