Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności

Kolejarze, Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności – Leon Zbigniew Reszkowski i Jerzy Pozorski

Kolejarze – Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności pastwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956-1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. (…) 

Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej. (…) 

Instytut Pamięci Narodowej wypełnia zaszczytne zadanie składania wniosków, na podstawie których Prezydent Rzeczypospolitej przyznaje Krzyż Wolności i Solidarności. Pamięć narodu o ludziach oddanych sprawie wolności i solidarności oraz nasza wierność tym wartościom są jednym z fundamentów niepodległości. (dr Jarosław Szarek, b. Prezes IPN)

Leon Zbigniew Reszkowski

(Emeryt  PKP)

Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 361/2015

Od 1967 r. był pracownikiem PKP w Chojnicach. W 1980 r. został przewodniczącym Komitetu Zakładowego Węzła PKP w Chojnicach, następnie członkiem Prezydium Okręgu NSZZ „Solidarność” PKP w Gdańsku. Od października 1980 r. należał do Prezydium Oddziału MKZ w Chojnicach. 

15 grudnia 1981 r. został internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia przy Zakładzie Karnym w Potulicach. Z odosobnienia został zwolniony 29 stycznia 1982 r. 

Był współzałożycielem podziemnego pisma „Głos Wolny. Katolickie Pismo Robotnicze”. W lutym 1989 r. został członkiem Komitetu Koordynacyjno-Informacyjnego „Solidarność” w Chojnicach. 

(Biogram opracowano na podstawie: materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej)

***

Jerzy Pozorski

(Emeryt PKP)

Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 547/2016

Jerzy Pozorski był pracownikiem Kolei Państwowych węzła Gdańsk – Bydgoszcz i od 1980 r. członkiem NSZZ „Solidarność”. W październiku 1980 r. wraz z grupą pracowników podjął się strajku głodowego, chcąc wywrzeć presję na ówczesnych władzach w sprawie porozumień Komisji Rządowej z Międzyokręgową Komisją Porozumiewawczą NSZZ „Solidarność”.

W 1982 r. był jednym z założycieli Tajnego Kolejowego Komitetu Koordynacyjnego Obszaru Północnego NSZZ „Solidarność”. Zajmował się opracowaniem i kolportażem Biuletynu Informacyjnego „Solidarność” Kolejowa Obszaru Północnego oraz organizacją struktur Komitetu w Bydgoszczy.

W związku z prowadzoną działalnością dnia 9 lutego 1983 r. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany postanowieniem Prokuratury Wojewódzkiej w Gdańsku. Osadzony w Areszcie Komendy Wojewódzkiej MO w Gdańsku,  następnie w Areszcie Śledczym w Gdańsku. W dniu 12 lipca 1983 r. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Gdańsku został zwolniony z aresztu. Po wyjściu na wolność był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

(Biogram opracowano na podstawie: materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej)

Od Redakcji:

Ponieważ nie jesteśmy w stanie sami odszukać wszystkie odznaczone osoby, bardzo prosimy Koleżanki i Kolegów posiadających Krzyż Wolności i Solidarności o zgłoszenie tego faktu telefonicznie lub mailowo.

Kontakt:

Tel.: 785-918-653 – red. A. Wiśniewski

E-mail: wisniewski@wolnadroga.pl