Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

40 lat z Wolną Drogą

11 lat w załodze wydawniczej – Paulina Długosz

Z redakcją dwutygodnika „Wolna Droga” zetknęłam się ponad 11 lat temu, gdy zostałam przyjęta do Wydawnictwa. Pamiętam rozmowę z Panem Redaktorem Naczelnym Mirosławem Lisowskim, kiedy zaproponował mi, abym została jednym z pracowników w wydawnictwie, jako sekretarz Redakcji. Byłam lekko zaskoczona tą propozycją, gdyż wcześniej nie miałam styczności z pracą w biurze, ale zgodziłam się. Nie spodziewałam się też, że zostanę w załodze wydawniczej aż po dziś dzień. 

Pamiętam pierwsze spotkanie z pracownikami, kiedy pojawił się kolejny numer czasopisma i trzeba było skompletować ilość zamówień do kontrahentów. Atmosfera była miła i przyjazna, przyjęto mnie bardzo ciepło, poczułam się jak w rodzinie.

Mogę powiedzieć, że nasz dwutygodnik „Wolna Droga” przeżył już swój wiek średni. Z opowiadań wiem, że przez te lata nie było cały czas kolorowo, również jak to w życiu człowieka, Zespół redakcyjny i sama gazeta przechodziła swoje wzloty i upadki. Osobiście podoba mi się, że dzięki naszemu zespołowi redakcyjnemu, dzięki ich fascynacji koleją, możemy my, czytelnicy, dowiedzieć o tym, co się ciekawego wydarzyło, o zmianach, a także problemach, jakie zachodzą na polskich torach i nie tylko. 

Podoba mi się także, że w czasopiśmie nie tylko opisywane są felietony o tematyce kolejowej, ale znajdą się również tematy związane z polskim prawem i innych problemach nurtujących na co dzień nasze społeczeństwo. Znajdziemy też strony, gdzie poczytamy o ciekawych wydarzeniach w historii Polski, historii muzyki, a także o książkach, które warte są do poczytania.

Według mnie „Wolna Droga”, to pismo, które warto jest wziąć do ręki, założyć okulary, pochłonąć, wczytać się i wejść w świat rzeczywistości.

Mam nadzieję, że moja osoba, jak i pozostali pracownicy, a także zespół redakcyjny, pozostaną w tej rodzinie wydawniczej przez następne kolejne lata. Natomiast nasz dwutygodnik uzyska jeszcze więcej czytelników, którzy będą z ciekawością przeglądać i czytać felietony naszych najlepszych dziennikarzy. Jestem pełna optymizmu i liczę na to…

Paulina Długosz, sekretarz redakcji dwutygodnika „Wolna Droga”

Od Redakcji:

Przez prawie cały rok 2021, jubileuszowy rok 40-stolecia powstania NSZZ „Solidarnośći początkowe miesiące 2022 roku publikowaliśmy na łamach „Wolnej Drogi” wyrażane przez Czytelników opinie, spostrzeżenia, oceny pracy redakcji. Ponieważ 40-lecie „Solidarności”, to również 40-lecie istnienia Dwutygodnika Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” swoje wspomnienia spisali prawie wszyscy nasi dziennikarze, autorzy wielu tekstów ukazujących się przez dziesięciolecia na łamach „Wolnej Drogi”. 

Przeglądając nadesłane autorskie teksty dotyczące 40 lat prasowej aktywności Dwutygodnika w świecie mediów, trafimy na nazwiska osób z kręgu polityków, szefów zarządów regionów NSZZ „Solidarność”, prezesów kolejowych spółek i fundacji, a także osób, które przez kilka lat, lub choćby tylko kilka miesięcy współpracowały z redakcją. 

Nie brakło także miłych, serdecznych słów w tekstach nadesłanych przez naszych zacnych Czytelników. 

Warto tu przytoczyć fragment tekstu nadesłanego przez Piotra Świąteckiego, od roku 2008 współpracującego z redakcją, gospodarza – jak sam się określa – stałej, chętnie czytanej rubryki „Kolej na prawo”: (…) „Kolej była zawsze obecna w moim życiu. Sporo miejsca zajmowała w życiu zawodowym, dlatego związałem się z „Wolną Drogą”. Szyny zbiegające się za horyzontem zawsze kojarzyły mi się z wolnością, a wolna droga, zielona droga – z usunięciem przeszkód w podróży do wolności. Nasza gazeta próbuje wesprzeć Czytelników w usuwaniu takich przeszkód, opierając się na wartościach stanowiących podstawę ruchu z 1980 roku. (…)

Większość tekstów odwołuje się do tych kategorii jednoznacznie, ale niezbyt nachalnie. Bo przecież i o książkach oraz o muzyce można rozmawiać językiem rewolucji i językiem klasycznych, „solidarnościowych” wartości – jak w „Wolnej Drodze”.

A na koniec krótka informacja. Powyższym tekstem Pauliny Długosz, sekretarza redakcji, kończymy cykl jubileuszowych artykułów. Jednakże nie zamykamy tematu całkowicie, jesteśmy w dalszym ciągu otwarci na wszystkie teksty dotyczące 40 lat obecności „Wolnej Drogi” w medialnym świecie wolnej od cenzury, niezależnej prasy. 

Redaktor Naczelny z Zespołem

WD07