Portal dwutygodnika
Strona główna Poza koleją Transport humanitarny z Wrocławia do Libanu

Poza koleją

Transport humanitarny z Wrocławia do Libanu

 

20 sierpnia z lotniska wojskowego we Wrocławiu wyleciał samolot 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z darami dla mieszkańców Libanu i uchodźców z Syrii. Przewiezione zostały między innymi produkty zebrane podczas zbiórki na rzecz walki z epidemią COVID-19 zorganizowanej przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz produkty spożywcze z darowizny przekazanej przez Fundację Grupy PKP.

 

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi akcje humanitarne w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, gdzie mieszkańcy zmagają się z ubóstwem i złą sytuacją ekonomiczną. Obecnie organizacja przygotowuje wysyłki darów na Bliski Wschód. W akcję włączyły się PKP S.A. oraz Fundacja Grupy PKP, która przekazała darowiznę w wysokości 110 tys. zł na zakup artykułów spożywczych dla potrzebujących. Transport zgromadzonych darów zapewniło Wojsko Polskie.

Polacy mają otwarte serca na potrzeby Libańczyków. Nie od dziś pomoc płynie z Polski do najbardziej potrzebujących naszych Braci i Sióstr. Bardzo dziękuję wszystkim za tę pomoc. Każda, nawet najmniejsza pomoc jest ważna i potrzebna w obliczu tego dramatu, który od wielu miesięcy niszczy piękny Liban, a teraz po wybuchu jeszcze bardziej musimy i chcemy pomagać. Zawieziemy nie tylko pomoc materialną, ale i zapewnienie o modlitwie i solidarność – mówi ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Polskie Koleje Państwowe, to nie tylko transport. To rodzaj misji firmy z długoletnią tradycją. Dlatego zawsze kolejarze angażowali się i angażują w ważne misje społeczne. Teraz pomagamy mieszkańcom Bliskiego Wschodu. Gorąco apeluję do wszystkich pasażerów, kolejarzy, naszych przyjaciół o włączenie się w tę akcję. Polskie Koleje Państwowe i Fundacja Grupy PKP chcą dawać świadectwo solidarności i humanitaryzmu, angażując się w niesienie pomocy właśnie poprzez współpracę z organizacjami, które najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności, dzięki czemu są w stanie skutecznie docierać z pomocą do najbardziej potrzebujących – informuje prezes zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński.

Wydarzenia, jakie miały miejsce 4 sierpnia w stolicy Libanu, doprowadziły do tragedii. Blisko 300 tysięcy osób straciło dach nad głową, a około 200 osób zginęło z powodu wybuchu saletry amonowej w porcie w Bejrucie.

Pomoc osobom potrzebującym, to jedno z zadań Fundacji Grupy PKP. Dzięki uprzejmości stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie mamy możliwość po raz kolejny włączyć się w akcję humanitarną. Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w Bejrucie, pokazują nam, że nagle z dnia na dzień blisko 300 tysięcy osób traci dach nad głową, a 6 tysięcy osób wymaga hospitalizacji. Każda pomoc się liczy. Pomóżmy najbardziej potrzebującym– apeluje Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Fundacja Grupy PKP oraz PKP S.A. wspierają akcje humanitarne prowadzone przez księży
i wolontariuszy ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jednym z projektów, który jest realizowany w tym roku, to „Chleb dla Syrii”.

W ramach tej akcji zostały uruchamiane daromaty na głównych dworcach kolejowych we Wrocławiu, Krakowie i w Warszawie. Daromat jest jednym ze sposobów na zbiórkę datków. Środki są przeznaczane na zakup żywności i odzieży, a także na uruchomienie kilku piekarń.

Głównym celem kampanii „Chleb dla Syrii” jest niesienie pomocy humanitarnej mieszkańcom tego dotkniętego konfliktem zbrojnym kraju. Sytuacja w Syrii jest dramatyczna, gdyż kilkanaście milionów jego mieszkańców wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, a bezrobocie sięga aż 80 proc. Do tego dochodzi trudna sytuacja ekonomiczna mieszkańców będąca następstwem wyniszczenia kraju w wyniku konfliktu zbrojnego, a także wysokiej inflacji.

Apelujemy do pasażerów o przekazywanie środków za pośrednictwem daromatu.

(PKP S.A.)

Kategoria:
Liban18