Portal dwutygodnika
Strona główna W numerze Podróżni znów pojadą pociągiem z Leszna do Głogowa

Poza koleją

Podróżni znów pojadą pociągiem z Leszna do Głogowa

W grudniu, po 12 latach przerwy, pociągi pasażerskie wrócą na trasę między Lesznem a Głogowem. Mieszkańcy Wielkopolski, Dolnego Śląska i Lubuskiego zyskają dodatkowy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrewitalizowały linię i odnowiły perony – są nowe ławki oraz czytelne tablice informacyjne. Prace przeprowadzono za ok. 12 mln zł. Gminy Głogów i Wschowa na inwestycję przeznaczyły 3 mln zł

Podróżni już od połowy grudnia znów będą korzystać z bezpośredniego połączenia kolejowego z Leszna do Głogowa. Pociągi pasażerskie przejadą odcinek, przebiegający przez trzy województwa, w ok. 55 min. Trasa, wykorzystywana w ostatnich latach wyłącznie do przewozów towarowych, została zrewitalizowana i przystosowana do potrzeb ruchu pasażerskiego. Na odcinku Głogów – Głogówko ułożono nowe tory. Między Wschową a Lasocicami naprawione zostały 2 przepusty oraz wymieniono podkłady. Obecnie prowadzone odbiory potwierdzą właściwe wykonanie robót.

W ramach rewitalizacji odnowiono perony na stacjach w Lasocicach, Wschowie i Starych Drzewcach oraz na przystanku w Głogówku. Przygotowane są dla podróżnych ławki i wiaty. Zapewniono oświetlenie oraz oznakowanie i tablice informacyjne z rozkładami jazdy.

Zrealizowane prace zapewnią dobrą komunikację kolejową między Lesznem a Głogowem przez Wschowę. Umożliwią także korzystanie z połączeń z Zieloną Górą Poznaniem i Wrocławiem. Zrewitalizowany odcinek Leszno – Głogów łączy linię Wrocław – Szczecin, czyli tzw. „Nadodrzankę”, oraz modernizowaną trasę Poznań – Wrocław.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrewitalizowały odcinek z Leszna do Głogowa (na linii Łódź Kaliska – Tuplice) w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 14 na odcinku Leszno – Głogów”. Zadanie jest częścią większego projektu pn. „Zwiększenie przepustowości wybranych linii kolejowych poprzez optymalizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i układów stacyjnych”.

Inwestycja warta ok. 12 mln zł została zrealizowana w porozumieniu z gminami Głogów oraz Wschowa. Samorządy przekazały na wykonanie prac ok. 3 mln zł. Pozostała kwota pochodzi ze środków własnych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

(PKP PLK)

Kategoria: