Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Obywatelska burza mózgów

13 sierpnia, pod patronatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odbyła się w Warszawie pierwsza obywatelska burza mózgów z cyklu „GovTech Polska – Aktywuj pomysły”. Wzięło w niej udział 45 osób, które zostały wybrane z blisko 150 nadesłanych zgłoszeń. Uczestnicy pracowali nad innowacyjnymi rozwiązaniami ułatwiającymi planowanie podróży pociągiem i zwiększającymi komfort przejazdu koleją. Fundacja Grupy PKP była Partnerem wydarzenia.

Obywatelska burza mózgów programu „GovTech Polska – Aktywuj pomysły”, to nowy sposób otwarcia państwa na pomysły utalentowanych obywateli na rozwiązanie istotnych społecznie wyzwań. W jej ramach Fundacja Grupy PKP przygotowała kreatywne zadanie. Uczestnicy pracują nad najlepszymi pomysłami na planowanie podróży koleją. Wspierają ich specjaliści z różnych obszarów, m.in. user experience, service design, pasjonaci design thinking oraz twórcy nowych technologii. Dla autorów najciekawszych rozwiązań przewidziane są atrakcyjne nagrody ufundowane przez PKP Intercity S.A.

Wyzwanie organizowane wspólnie z Fundacją Grupy PKP, to inauguracja obywatelskiej ścieżki programu „GovTech Polska – Aktywuj pomysły!”. Kolejną okazją, by zmierzyć się z obywatelskimi wyzwaniami będzie hackaton HackYeah, który odbędzie się 14-15 września 2019 w Ptak Warsaw Expo.

Obywatelskiej burzy mózgów towarzyszyła konferencja poświęcona innowacyjności w sektorze publicznym, w trakcie której przedstawiciele GovTech Polska prezentowali założenia i dotychczasowe rezultaty tego programu. Brali w niej udział Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński i Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek.

Na konferencję zaproszono także przedstawicieli dwóch firm, które zwyciężyły w poprzedniej edycji konkursów na rozwiązania technologiczne: Tensorflight i LogicAI. Opowiedzieli o tym, dlaczego te konkursy to szansa dla wdrożenie najlepszych praktyk w polskim sektorze publicznym, a dla start-upów, oraz sektora MMŚP na otrzymanie kontraktów publicznych.

Transport, w tym kolej, to doskonały obszar do projektowania i wdrażania nowoczesnych technologii. Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej mobilne. Obywatele coraz bardziej cenią sobie czas i wygodę na wszystkich etapach podróży. Uczestnicy obywatelskiej „burzy mózgów” pracują nad rozwiązaniami ułatwiającymi podróżowanie koleją. Z niecierpliwością czekam na prezentację najlepszych koncepcji – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Chcemy tworzyć kolej nie tylko dobrze zarządzaną, ale także nowoczesną i otwartą na głosy pasażerów. Jesteśmy przekonani, że twórcze podejście obywateli do naszego wyzwania można przełożyć na konkretne i – co najważniejsze – możliwe do wdrożenia w Grupie PKP rozwiązanie – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Więcej o obywatelskich burzach mózgu realizowanych przez GovTech Polska można dowiedzieć się na stronie programu, w zakładce Obywatele oraz na profilu GovTech Polska w serwisie Facebook.

Nowe technologie na kolei

Organizatorem konferencji „Smart Kolej/ Smart PKP” była Fundacja Grupy PKP, której jednym z celów statutowych jest promocja innowacyjnych projektów realizowanych na rzecz kolei.

Konferencja Smart kolej/Smart PKP jest skierowana do wszystkich obywateli, którzy chcą mieć realny wpływ na zmianę w podejściu do pasażera i podróży pociągiem. Jestem ciekawa efektów pierwszej, obywatelskiej „burzy mózgów”. Takiego przedsięwzięcia jeszcze nie było, tym bardziej cieszę się, że możemy w tym dniu posłuchać o potrzebach ludzi, którzy korzystają czynnie z tej formy podróżowania – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Innowacje są bardzo ważnym elementem pozwalającym realizować na kolei ideę zrównoważonego transportu. Inwestycje spółek Grupy mają na celu wdrażanie rozwiązań pozwalających zaoszczędzić energię (budownictwo, konstrukcja pojazdów kolejowych), a także zmniejszać emisję zanieczyszczeń oraz hałasu.

Fundacja Grupy PKP

Kategoria:
gov01