Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Notujemy odejścia ze Związku tylko z powodu przejść na emeryturę

Powiedział „Wolnej Drodze” Czesław Bajkowski, przewodniczący Organizacji Zakładowej

NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Robót Komunikacyjnych DOM w Poznaniu

Jak długo pracujesz w Zakładzie Robót Komunikacyjnych DOM?

Pracę zacząłem 3 września 1963 r. – Zawodowa Szkoła Przyzakładowa „Elterma” Świebodzin. Na PKP rozpocząłem pracę 20 maja 1968 r. Najpierw w PKP DOM w Poznaniu, następnie PKP DOM ZNI w Poznaniu, aż wreszcie w ZRK-DOM w Poznaniu Sp. z o.o. W ZRK-DOM pracuję do dzisiaj, tj. 56 lat.

A jak długo jesteś przewodniczącym Organizacji Zakładowej związku?

W związku jestem od początku powstania NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącym Organizacji Zakładowej jestem od 1998 r. do dzisiaj. Moje funkcje w Związku: Okręgowa Sekcja Kolejarzy (OSK) Poznań – członek Rady, prezydium, byłem również zastępcą przewodniczącego OSK Poznań. W Krajowej Sekcji Kolejarzy pełniłem funkcje Członka Komisji Rewizyjnej i Członka Rady oraz Delegata. W Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej pełniłem funkcje członka Rady i Prezydium SZIK. Także Delegata na Kongres Transportowców.

Wcześniej na jakim stanowisku pracowałeś ?

Pracę na PKP zacząłem na stanowisku starszy rzemieślnik, konserwator maszyn torowych, maszynista maszyn torowych, brygadzista, mistrz.

Znasz więc problemy załogi od podszewki, czy tak?

Znam problemy załogi od podszewki, ponieważ pracowałem jako maszynista i konserwator na różnych budowach i inwestycjach, gdzie pracując uzyskaliśmy najlepsze wyniki ze wszystkich Spółek. Gdzie zostaliśmy zauważeni przez Zarząd PLK, za co otrzymaliśmy gratyfikację z zysku dla naszych pracowników.

Ile organizacji związkowych działa w Zakładzie?

W naszej Spółce działają dwa związki – NSZZ „Solidarność” oraz OPZZ Kolejarzy.

Podejmujecie jakieś wspólne działania, na przykład podczas negocjowania podwyżek płac w Zakładzie?

Wszystkie działania dotyczące negocjowania podwyżek płac w Spółce podejmujemy wspólnie z drugim związkiem.

Swego czasu Spółki typu DOM i DOLKOM miały poważne problemy ze znalezieniem zleceń na roboty, stąd też pojawiły się Programy Dobrowolnych Odejść (PDO). Zmieniło się coś w tej materii?

Nie mieliśmy i nie mamy problemów ze znalezieniem zleceń na roboty, ponieważ mamy cały czas prace na inwestycjach i utrzymaniu, gdzie uzyskujemy najlepsze wyniki ze wszystkich spółek.

Gdzie i co robi dziś Zakład?

Na dzisiaj pracownicy naszej Spółki pracują na liniach: Szczecin – Świnoujście (nr 401), Warszawa Kutno – Brodnica (nr 33), Łódź Kaliska – Tuplice (nr 14), Łódź Widzew – Kutno (nr 16), łączącej Oleśnicę z Chojnicami przez Milicz, Krotoszyn, Jarocin, Wrześnię Gniezno, Janowiec Wielkopolski, Nakło nad Notecią (nr 281) oraz inwestycja w Rawiczu po firmie Astaldi z Włoch.

Ilu członków liczy dziś Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność”?

Obecnie w naszej Organizacji Związkowej jest 110 członków na 420 zatrudnionych.

Zdarza mi słyszeć często wypowiedzi członków Związku, że zastanawiają się nad wystąpieniem z „Solidarności”, bo w sprawach istotnych dla nich Związek był obojętny. Spotkałeś się z taki przypadkami w Zakładzie?

Członkowie Związku nie zastanawiają się nad wystąpieniem z naszego Związku, ponieważ jako Przewodniczący zajmuję się sprawami dotyczącymi pracy i płacy naszych związkowców, jak również sprawami osobistymi członków naszego Związku. Notujemy odejścia z organizacji tylko z powodu przejść na emeryturę.

Rozmawiał Zygmunt Sobolewski

Kategoria:
Bajko01