Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

80. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej – Malbork, Tczew, Szymankowo

Jak co roku Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” współorganizowała tradycyjne obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Rocznicowe uroczystości odbyły się w Malborku, Tczewie i Szymankowie. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Okruchy historii

Nocą 31 sierpnia, mimo napiętej sytuacji, z niemieckiego wówczas Malborka przez polskie Pomorze miał wyruszyć pociąg towarowy z bydłem. W celu jego poprowadzenia, wysłano na granicę parowóz z polską załogą. Niemcy przejęli parowóz, przebierając się w mundury polskich kolejarzy. W wagonach zaś znajdował się oddział szturmowy, który miał po przejechaniu mostów zdobyć dworzec w Tczewie.

Polski inspektor kolejowy Alfons Runowski, pracujący na granicy Wolnego Miasta Gdańsk w Kałdowie, powiadomił telefonicznie Tczew o niebezpieczeństwie. W pobliskim Szymankowie kolejarze dostrzegli rakietę wystrzeloną przez polskiego inspektora celnego w Kałdowie. Skierowali nadjeżdżający pociąg z Niemcami na ślepy tor.

Za powstałe w ten sposób opóźnienie w ataku Niemcy wymordowali tego samego dnia kolejarzy z Szymankowa i ich rodziny, w sumie 40 osób (Źródło: Wikipedia)

Polscy kolejarze i celnicy, a także mieszkańcy ze stacji w Szymankowie są jednymi z pierwszych ofiar niemieckiego agresora… Pierwszymi, którzy polegli w obronie Ojczyzny u progu rozpoczynającej się II Wojny Światowej. To oni zapisali bolesną, ale i chwalebną kartę w polskiej historii i odtąd są bohaterami obecnymi na zawsze w naszej pamięci.

80. Rocznica

„Mija osiemdziesiąt lat od dnia, który okazał się początkiem najbardziej przerażającego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. Obrona tczewskich mostów, to jedno z tych wydarzeń, które wyznaczają początek II wojny światowej. Mieszkańcy Tczewa, Kałdowa i Szymankowa, mieszkańcy ziemi malborskiej, żołnierze, celnicy i kolejarze, jako jedni z pierwszych stawili opór niemieckiej napaści i złożyli ofiarę życia za Ojczyznę” – powiedział w Tczewie Piotr Karczewski, doradca Prezydenta RP.

„Bohaterska postawa kolejarzy i celników zasługuje na pamięć i uznanie” – to słowa ministra Andrzeja Adamczyka, który wraz z prezesami oraz przedstawicielami spółek z Grupy PKP złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą kolejarzy i celników, którzy zginęli w pierwszym dniu wojny – 1 września 1939 roku.

Na tegoroczne rocznicowe obchody wybuchu II Wojny Światowej przybyły delegacje z całego kraju. Obecni byli również przedstawiciele Rządu RP i pomorscy parlamentarzyści. Przedstawiciele kolejarskich związków zawodowych i załóg pracowniczych spółek kolejowych.

Tradycyjnie obecni byli członkowie Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” i przedstawiciele „Solidarności” wielu spółek kolejowych z całego kraju.

W ramach obchodów w Szymankowie odbyły się m.in.: msza święta w kościele parafialnym, apel poległych i salwa honorowa przed pomnikiem.

(na podstawie info. prasowych – „aw”)

Kategoria:
Szyman01