Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

40 lat z „Wolną Drogą”

 

Podobnie, jak cały NSZZ „Solidarność”, Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, także „Wolna Droga”,jako związkowo-kolejowe pismood 40 lat gości na polskim rynku prasowym.Z tej okazji postanowiliśmy w kolejnych numerach publikowaćto wszystko, co o naszej informacyjnej, medialnej działalności myślą Osoby, które na przestrzeni czterdziestolecia w jakikolwiek sposób zaistniały na naszych łamach, bądź współpracowały z redakcją dwutygodnika.

Z przyjemnością będziemy publikować także ocenę 40-lecia „Wolnej Drogi” ze strony Państwa – naszych Szanownych Czytelników. Ponieważ każda ocena naszej działalności ze strony Czytelników jest dla nas bezcenna,zachęcamy Was do przysyłania swoich opinii na adres: wisniewski@wolnadroga.pl, bądź adres redakcji: redakcja@wolnadroga.pl

Redakcja

 

Jeśli w drogę, to koleją

 

„Wolna Droga”, to niestety już jedno z nielicznych branżowych pism „solidarnościowych”. To na mapie związkowej prasy zjawisko niezwykłe. Ukazujące się od 1981 roku, obchodzące teraz 40-lecie swego istnienia pismo braci kolejarskiej, zasługuje na szacunek i uznanie.

Jako stały czytelnik tego periodyku mogą z całą mocą stwierdzić, że lektura pisma daje wgląd w to, co w branży kolejarskiej najważniejsze. Redaktorzy na bieżąco informują o wszystkich aspektach związanych z transportem kolejowym.

A w ostatnich latach kolej modernizuje się w wielkim tempie. Setki dworców zyskały nowy blask, przywrócono już wiele linii kolejowych, a kolejne czekają na uruchomienie. Została podważona polityka poprzedniego rządu, zakładająca, że nic się nie opłaca.

Transport kolejowy może napędzać gospodarkę. Może służyć ludziom zmierzającym do pracy, jak i wybierającym się na wypoczynek. Można obecnie zaobserwować renesans kolei, który został jedynie przyhamowany covidowymi restrykcjami.

„Wolna Droga” pokazuje, jak wygląda dzisiejszy nowoczesny tabor kolejowy. Nie zapominajmy jednak, że jest to pismo związkowe z wielką tradycją. Dlatego czytelnik znajdzie tu reportaże nie tylko z branżowych, ale i innych patriotycznych uroczystości.

Trzeba także podkreślić, że pismo zawiera też szereg lżejszych materiałów. Są tu stałe felietony, na czele z tekstem naczelnego redaktora Mirosława Lisowskiego, odniesienia do aktualnej polityki, recenzje czy wspomnienia.

Całe pismo ma bardzo przejrzystą szatę graficzną i co ważne, zawsze wymowne zdjęcia.

Kiedy piszę o zdjęciach nie mogę nie wspomnieć zmarłego redaktora Zygmunta Sobolewskiego. Pamiętam, że zawsze obecny był nie tylko na branżowych zdarzeniach, ale i naszych ogólnozwiązkowych zjazdach czy rocznicowych uroczystościach.

I przypomnę, że Sobolewski, to uczestnik pamiętnej głodówki kolejarzy z 1980 roku.

Jeszcze kilka dobrych lat i ukaże się tysięczny numer dwutygodnika Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

Życzę Redakcji i nam, Czytelnikom, doczekania tego czasu, a także kolejnego tysiąca numerów „Wolnej Drogi”.

Kazimierz Kimso

 

Kazimierz Kimso –Przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” od czerwca 2010 r., członek Komisji Krajowej. W „Solidarności” od 1980 r., w stanie wojennym współpracował z „Solidarnością Walczącą”.

Członek Rady Ochrony Pracy, członek Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Członek Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia i Forum Dialogu Społecznego. Działa w Stowarzyszeniu Charytatywnym im. Kazimierza Michalczyka zajmującym się udzielaniem materialnej pomocy osobom represjonowanym w stanie wojennym.

Interesuje się historią, socjologią, literaturą i filmem, mieszka we Wrocławiu.

Kategoria:
WD15 fot Janusz Wolniak