Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

kultura-muzyka

Kolej na muzykę: „Panny Morowe, Wyklęte, Wygnane i Sprawiedliwe” (2012-2017)

Darek „Maleo” Malejonek to barwna postać, znana wielbicielom polskiej sceny muzycznej nie tylko spod znaku Jarocina. Występował w takich grupach jak Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 oraz… Arka Noego.

To prawdziwy buntownik, który od najmłodszych lat poszukiwał prawdziwej wolności. Odnalazł ją w sztuce, a zwłaszcza w muzyce. Mimo zmieniających się mód i trendów od blisko czterech dekad na scenie pozostaje sobą. Jest do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków polskiej sceny reggae. W 1997 r. założył grupę Maleo Reggae Rockers, a rok później wydał z tą formacją pierwszy album „Za-Zu-Zi”. Do 2015 r. nagrał z nią kolejnych pięć płyt, koncertował podczas czterech Przystanków Woodstock. W 2016 r. był ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Jest osobą wierzącą, chętnie angażuje się w działalność ewangelizacyjną i charytatywną.

Jest rodowitym warszawiakiem i często podkreśla, że jest dumny z tego miasta. Już od najmłodszych lat fascynowało go Powstanie Warszawskie, jego historia i miejsca z nim związane. Jako młody człowiek słuchał rocka, wrażenie robił na nim Tadeusz Nalepa. Później przyszedł czas fascynacji The Police, a dalej poprzez ska odnalazł się prawdziwym roots reggae. Wszystkie te nurty słychać w jego twórczości. Lubi tematykę patriotyczną, czerpiącą z naszej historii.

W 2014 roku z rąk prezydenta Polski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za zasługi na rzecz rozwoju kultury i za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski, zaś w 2018 r. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Ten nurt prezentuje płyta „Morowe panny” (2021 r.), do nagrania której zaprosił artystki polskiej sceny muzycznej. Jej treść nawiązuje do historii kobiet Powstania Warszawskiego.

Premiera albumu była częścią obchodów sześćdziesiątej ósmej rocznicy jego wybuchu. Płyta – jak to ujął Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – zawiera kilkanaście barwnych muzycznych opowiadań o różnej ekspresji i w różnej stylistyce, nawiązujących do wątków i wydarzeń związanych z Powstaniem.

Rok później był producentem kolejnego cyklu, zatytułowanego „Panny wyklęte”, na którą trafiły utwory prezentujące różne style, ponownie nagrane przez artystki polskiej sceny muzycznej, tym razem zainspirowane losem Żołnierzy Wyklętych, których walka o Wolną Polskę nie ustała po zakończeniu II wojny światowej. Prócz produkcji był odpowiedzialny za większość muzyki, jaka powstała to tego projektu. Zainspirował się klimatem ówczesnych szlagierów granych w kawiarniach, dzięki czemu płyta oddaje ducha tamtych czasów.

Kolejnym wspólnym projektem Fundacji Niepodległości, Darka Malejonka, Maleo Reagge Rockers oraz czołowych wokalistek polskiej sceny muzycznej była płyta „Panny wyklęte – Wygnanie”. Było to zaproszenie do podróży w czasie i przestrzeni – przez śniegi Syberii, Palestynę, Afrykę Północną i Szkocję – wszędzie tam, gdzie wiodły szlaki dziewcząt, które po zwycięskiej wojnie nie mogły powrócić do Ojczyzny. Malejonek zadedykował album także swej babci Stefanii, wdowie po ofierze Katynia, zesłanej na Syberię z trójką dzieci. Na płycie pojawia się także Wojtek – niedźwiedź, który z żołnierzami Andersa nosił skrzynki z amunicją pod Monte Cassino.

Takich historii jest tu więcej – mniej i bardziej przejmujących, o wygnaniu, walce, tułaczce i tęsknocie. Płyta „Panny wyklęte – Wygnanie”, wydana w 2014 roku rok później doczekała się kontynuacji i ponownie powstał wyjątkowy projekt muzyczny inspirowany historią, z udziałem znanych i cenionych wokalistek.

Druga część jest równie różnorodna i poruszająca. Wśród tekstów znalazły się również fragmenty listów i pamiętników ludzi z zesłania. Ich losy nikogo nie pozostawiają obojętnym. Całość kończy poruszające współczesne wykonanie „Bogurodzicy”. Całość brzmi przekonująco, bez zbędnego patosu, dzięki czemu tytułowe panny to dziewczyny z krwi i kości, którym nieobce są marzenia i łzy.

Wokalistki w większości same napisały teksty do śpiewanych przez siebie utworów, co zdecydowanie dodało projektowi autentyczności. Za realizację tych projektów „Maleo” otrzymał w 2015 roku nagrodę – Laur Strażnika Pamięci.

Czwartym tytułem z tego cyklu, który pojawił się w 2017 roku jest album „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata”. To wydawnictwo także firmuje Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Malejonkiem. Treścią są historie kobiet ratujących Żydów podczas Holocaustu. Jest tu postać Ireny Sendlerowej, rodzina Ulmów z Markowej rozstrzelana przez Niemców, jest też małżeństwo Żabińskich z warszawskiego ZOO.

To album szczególnie ważny wobec pojawiającej się w świecie kłamliwej narracji, że Polacy byli współsprawcami Holokaustu.

Krzysztof Wieczorek

krzysztof.wieczorek@wolnadroga.pl

Kategoria:
muza17