Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności

Kolejarze – Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności: Kończewski, Olszewski

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla os b, kt re swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956-1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. (…) Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohater w z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej. (…) Instytut Pamięci Narodowej wypełnia zaszczytne zadanie składania wniosków, na podstawie których Prezydent Rzeczypospolitej przyznaje Krzyż Wolności i Solidarności. Pamięć narodu o ludziach oddanych sprawie wolności i solidarności oraz nasza wierność tym wartościom są jednym z fundamentów niepodległości. (dr Jarosław Szarek, b. Prezes IPN)

Zbigniew Kończewski

(Emeryt PKP)

Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 361/2015

W sierpniu 1980 r. wsp łorganizował strajk w Oddziale Napraw Torowych PKP w Gdańsku. Następnie był członkiem NSZZ „Solidarność” w tym zakładzie pracy, a po delegalizacji Związku współzałożycielem Tajnego Kolejowego Komitetu Koordynacyjnego Okręgu Północnego NSZZ „Solidarność”. Był kolporterem „Biuletynu Informacyjnego” TKK OP NSZZ „Solidarność” oraz od grudnia 1982 r. do stycznia 1983 r. pisma „Solidarność Kolejowa Obszaru Północnego”. Z powodu tej działalności w dniu 11 lutego 1983 r. został zatrzymany, aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Jego zwolnienie nastąpiło 15 lipca 1983 r. na mocy przepisów ustawy o amnestii.

(Biogram opracowano na podstawie: materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej)

 

Andrzej Antoni Olszewski

(Członek Zarządu PKP S.A.)

Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 54/2021

Od 1983 r. był działaczem Niezależnej Organizacji Młodzieżowej (NOM). Kolportował wydawnictwa drugiego obiegu m.in.: pismo „GNOM”, „Tygodnik Wojenny”, „CDN-Głos Wolnego Robotnika” do którego pisał artykuły, oraz zajmował się wykonywaniem transparentów na demonstracje. W latach 1986-1989 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1987 r. do 1989 r. działalność opozycyjną prowadził w strukturach Międzyzakładowego Robotniczego Komitetu „Solidarności” (MRK „Solidarność”). Uczestniczył w strajkach studenckich w 1988 r. i 1989 r., a także brał udział w manifestacjach i pikietach.

(Biogram opracowano na podstawie: oświadczeń świadków)

krzy¿o02 PKP SA