Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Twoja Kolej na opinie…

Rubryka „Twoja kolej na opinie…” w dalszym ciągu nieprzerwanie cieszy się zainteresowaniem wielu osób. Dzisiaj, z uwagi na przepadający w dniu 1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, publikujemy tekst, który otrzymaliśmy od Pana Krzysztofa Mackoś, Członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To miłe z Jego strony, że zechciał się podzielić swoimi przemyśleniami, a nam tym bardziej miło, bo Pan Krzysztof jest stałym czytelnikiem „Wolnej Drogi”.

Niezmiennie zachęcamy Czytelników, aby przysyłali swoje opinie jednocześnie wyrażając zgodę na upublicznienie danych osobowych, niemniej zawszę będziemy honorować anonimowość autora tekstu, jeśli tego sobie zażyczy.

Przypominamy, że opinie można przesyłać na portal społecznościowy: https://www.facebook.com/Miroslaw.Stanislaw.Lisowski/ i email: opinie@wolnadroga.pl

 

Pamięci „Wyklętych”

Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony w hołdzie bohaterom podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi. Oddajemy cześć niezłomnym obrońcom wolności, którzy pomimo zakończenia wojny, podjęli walkę z bronią w ręku z nową falą terroru i zniewolenia.

Przez dziesiątki lat prawdziwa historia o ich poświęceniu i walce była albo zakłamywana albo całkowicie wymazana z kart historii. Dzisiejsza polityka historyczna pozwala na rehabilitację i ukazanie prawdziwej historii Żołnierzy Wyklętych. Dzięki temu przywraca się im szacunek i miejsce wśród bohaterów Naszej Ojczyzny.

Wielu z nich było oficerami Wojska Polskiego w odrodzonej Polsce. Wielu z nich wałczyło w szeregach Armii Krajowej. Wielu z nich walczyło w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Porzucili oni swoje plany życiowe, by wstąpić w szeregi oddziałów partyzanckich. To oni nie uznali układu jałtańskiego, gdzie oddano Polskę pod wpływ Związku Sowieckiego. Dlatego uznali, że wojna dla nich się nie skończyła.

Ich postawa była znakiem oporu dla Polaków, którzy nie tylko pomagali udzielając schronienia i wsparcia, ale sami również sprzeciwiali się narzuconej siłą władzy zachowując tradycję i pamięć o prawdziwej polskiej historii, broniąc wolności sumienia i wyznania. Żołnierze Ci byli przykładem niezłomności, wiary i nadziei w zwycięstwo wolności i prawdy.

Dzięki badaniom historyków, odnajdywanym dokumentom i wspomnieniom świadków coraz więcej dowiadujemy się o losach i sylwetkach Niezłomnych. Pochodzili z różnych środowisk i różnych warstw społecznych. Wśród nich byli ludzie wykształceni, jak również należeli do pokolenia urodzonych i wychowanych w niepodległej Polsce.

Świadomość o olbrzymiej przewadze wroga i zmniejszających się szansach na odniesienie zwycięstwa ukazują, jak ciężką próbą była ta walka. Z uznaniem powinniśmy myśleć także o tych, którzy do końca udzielali im pomocy, okazując solidarność, nie bacząc na grożące niebezpieczeństwo.

Dzisiaj wzorem Naszych przodków upamiętniamy swoich bohaterów, w związku z czym coraz liczniej powstają miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych i to właśnie tam obchodzić będziemy Święto Niezłomnych. Również dzięki naszym przodkom wiemy o działalności i zasługach tych bohaterów.

Ich walka była dramatycznym wyborem. Dlatego, pamiętajmy, że wolna, niepodległa i suwerenna Polska jest warta najwyższych poświęceń. Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że nasza wolność została okupiona krwią Bohaterów.

Cześć i chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci! Czołem Wielkiej Polsce!

Krzysztof Mackoś – czytelnik „Wolnej Drogi”, pasjonat kolejnictwa i militariów, Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

(do druku przygotował „aw”)

 

Dziękuję Panu Krzysztofowi, że zechciał przypomnieć bohaterską i tragiczną historię niezłomnych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Ci prawdziwi polscy patrioci przez wiele lat czekali na naszą wdzięczą pamięć i stosowne miejsce w historii Narodu Polskiego.

Mirosław Lisowski

 

 

Kategoria:
opinie05 Wikipedia