Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Święto Kolejarza w Poznaniu

 

Jak co roku Święto Kolejarza w Poznaniu obchodzone było z należytym szacunkiem, jak przystało na brać kolejarską. Główne obchody odbyły się 24 listopada, w wigilię Święta. Organizatorami uroczystości były wielkopolskie organizacje zakładowe zrzeszone w NSZZ „Solidarność”, związki zawodowe Zachodniego Obszaru RP z Poznania i Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy z Poznania.

O godzinie 09:00 przedstawiciele komisji zakładowych związków zawodowych oraz dyrektorzy z poszczególnych kolejowych zakładów Wielkopolski złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohaterów „Czerwca 56” na Placu Mickiewicza. Przed pomnikiem pochyliły się także związkowe sztandary, tradycyjnie oddając cześć robotnikom poległym w tamtych strasznych czerwcowych dniach. Kolejarze w Wielkopolsce pamiętają o tej komunistycznej zbrodni. Swój wieniec złożył także Przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” – Jarosław Lange. 

Po złożeniu kwiatów, uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przeszli do kościoła pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela na ulicy Fredry, gdzie o godzinie 09:30 Biskup Senior Archidiecezji poznańskiej – Zdzisław Fortuniak i kapelan wielkopolskich kolejarzy – ks. Prałat Leonard Poloch odprawili Mszę Świętą w intencji wielkopolskich kolejarzy, emerytów i rencistów oraz ich rodzin. 

Homilię wygłosił Biskup Zdzisław Fortuniak, z której w moją pamięć wryły się następujące słowa, jakże ważne dla katolików i kolejarzy: Każdy katolik jest zawsze na służbie dla Boga i człowieka, tak jak każdy kolejarz, który nie idzie do pracy, ale na służbę także dla Boga i drugiego człowieka. 

PKP CARGO S.A. Zachodni Zakład Spółki był organizatorem uroczystości przed pomnikiem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, który znajduje się przed siedzibą Zakładu w Poznaniu przy ulicy Kolejowej 23. Pomnik ten został ufundowany przez pracowników Zachodniego Zakładu Spółki w 2011 roku. 

W uroczystościach tych – poza pracownikami i kierownictwem Zachodniego Zakładu Spółki – udział wzięli również przedstawiciele PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu, PKP S.A. Odział Gospodarowania Nieruchomościami, PKP Intercity Zachodni Zakład. Uroczystości uświetniła obecność kilkunastu pocztów sztandarowych organizacji związkowych w tym pięciu sztandarów NSZZ „Solidarność”. 

Podczas uroczystości tradycyjnie odśpiewano Hymn, złożono wiązanki pod pomnikiem patronki kolejarzy oraz życzenia dla wszystkich pracowników obecnych i byłych złożył Dyrektor Zachodniego Zakładu Spółki PKP CARGO S.A. Tradycyjnie w uroczystościach udział wzięła duża grupa byłych pracowników PKP CARGO S.A. skupiona wokół Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów przy Zachodnim Zakładzie Spółki PKP CARGO S.A. 

Następnie w asyście orkiestry uczestnicy uroczystości udali się do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji pracowników PKP CARGO S.A. oraz za spokój duszy Śp. Wojciecha Marszałkiewicza, byłego Dyrektora Parowozowni Wolsztyn oraz wieloletniego pracownika PKP CARGO S.A.

Do następnego spotkania za rok. 

Od 1981 roku Dzień Kolejarza (Święto Kolejarza) obchodzone jest 25 listopada, w dzień patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Zapoczątkowane zostało Uchwałą nr 1 NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin z 21 lipca 1981 roku. Pierwsze obchody odbyły się w Lublinie i zbiegły się z odsłonięciem Krzyża – Pomnika Doli Kolejarskiej na terenie Lokomotywowni Lublin. 

Zbigniew Wolny

Kategoria:
Zbig01