Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

 Redaktor Derdowski wciąż zachwyca

 

Redaktor Derdowski wciąż zachwyca. Wydana w ubiegłym roku książka felietonisty „Wolnej Drogi”, przedwcześnie zmarłego przed kilkoma laty Krzysztofa Derdowskiego, wciąż wzbudza ogromne emocje. Tym razem w bydgoskiej Galerii Autorskiej fragmenty felietonów mających pierwodruk na naszych łamach czytali znani literaci, krytycy, dziennikarze. Wszyscy byli zgodni, że Krzysztof był jednym z najlepszych pisarzy i publicystów ostatnich dekad i warto przypominać jego twórczość. 

Książka „Smaki życia. Felietony z lat 2006-2017” ukazała się w ubiegłym roku w wydawnictwie Będziem Polakami w serii „Biblioteczka Wolnej Drogi”. Ale w Bydgoszczy, rodzinnym mieście Krzysztofa Derdowskiego, jak dotychczas nie doczekała się spotkania promocyjnego. 

Na tę sygnalizowaną przez wielu czytelników potrzebę, odpowiedziała ciesząca się nie tylko w regionie ogromną estymą Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Pomieszczenia galerii pękały w szwach, mnóstwo osób zdecydowało się w mroźny, czwartkowy wieczór przypomnieć sobie o felietonowej stronie twórczości znanego pisarza, poety, dramaturga i krytyka literackiego, wielokrotnie nagradzanego, zmarłego w 2017 roku Krzysztofa Derdowskiego. 

Wprowadzenie do spotkania naszkicował gospodarz, malarz i przyjaciel Krzysztofa Jacek Soliński, który wraz z Janem Kają wielokrotnie go gościł w progach Galerii Autorskiej, która zresztą była wydawcą powieści „Plac Wolności”. – Jego bezkompromisowość i odwaga zasługują na to, żeby o jego twórczości wciąż mówić – zapraszał Jacek Soliński. 

Pierwszy głos zabrał filozof, przyjaciel Krzysztofa Derdowskiego, Grzegorz Grzmot-Bilski. – Z Krzysiem żeśmy wielokrotnie dyskutowali na najgłębsze tematy. Ludzka egzystencja grawitowała wokół transcendencji, wokół sacrum. Krzysztof się tym fascynował, czytał mistyków, czytał Jana od Krzyża – opowiadał filozof, a następnie przeczytał fragment felietonu, który był poświęcony ludziom bezdomnym obawiającym się zimy. 

Jarosław Jakubowski, znany dramaturg, poeta i prozaik, zwrócił uwagę na to, że Krzysztof Derdowski był także człowiekiem teatru. – Pisał sztuki, ale pisał też o teatrze. Był sprawiedliwym krytykiem, potrafił dostrzec wszelkie zalety i niedostatki, ale nigdy nie było to zabarwione ideologia czy niechęcią. Wręcz przeciwnie: kochał teatr, ale ubolewał, że coraz częściej nie ma on do przekazania niczego interesującego czy poruszającego – mówił Jakubowski przed przeczytaniem fragmentu felietonu „Psychopata w polskich teatrach”. 

Pisarz i poeta Bartłomiej Siwiec przeczytał swój wiesz „Dobry druh. Pamięci Krzysztofa Derdowskiego”. Profesor Marek Siwiec przypomniał jeszcze inną twarz Krzysztofa: działacza „Solidarności”, współtwórcy NZS. – Krzysztof dawał wielokrotnie wyraz swojej postawy opozycyjnej. 16 grudnia 1981 roku pojechaliśmy razem do Gdańska. To było bardzo poetyckie działanie, które spowodowało, że dużo rzeczy zobaczyliśmy na żywo. Krzysztof się nie lękał tego typu wypraw, z których można nie wrócić – opowiadał Siwiec. 

– Jeśli miałbym go określić możliwie lapidarnie, powiedziałbym, że był zuchwałym erudytą – mówił Paweł Skutecki, który pracował z Krzysztofem ponad dwadzieścia lat w różnych mediach, od dziennika „Ilustrowany Kurier Polski” do dwutygodnika „Wolna Droga”. – Miał fenomenalną pamięć, której używał z niesłychaną odwagą i wirtuozerią – mówił Skutecki. Jego zdaniem brakuje dzisiaj wznowienia choćby w jednym tomie wszystkich powieści Derdowskiego. 

Ewa Starosta, dziennikarka, była szefowa bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, nawiązała do pamięci Krzysztofa. – Krzysztof był otwarty na wszystkie sfery życia, od zabiedzonej kobiety z bloku obok do Platona, u niego są wszystkie rejestry. Starosta zacytowała felieton Derdowskiego z 2014 roku, gdzie jest mowa o szaleństwie Putina. Aktualność tego tekstu przykuła uwagę zebranych. 

Krzysztof Derdowski publikował na łamach „Wolnej Drogi” felietony dotyczące nie tylko spraw kolejowych w latach 2006-2017. Książka „Smaki życia” ukazała się w serii „Biblioteka Wolnej Drogi” wydawanej przez Fundację Będziem Polakami. Można ją kupić na stronie www.bedziempolakami.pl 

Spotkanie w bydgoskiej Galerii Autorskiej zostało zarejestrowane i jest dostępne w serwisie YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCn1uWWX9c5_ZgRsBY0nejBw

Aleksander Wiśniewski

Aleksander.Wisniewski@wolnadroga.pl

Kategoria:
Derdo03 K Wieczorek