Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Kolejarze uczcili 177. rocznicę  powstania „królowej polskich dróg żelaznych”

 

14 czerwca 1845 roku oddano do użytku pierwszy odcinek Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. W tym roku przypadła 177. rocznica tego przełomowego momentu w dziejach gospodarczych Polski. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku przedstawiciele spółek kolejowych oraz pasjonaci historii i kolei spotkali się na zorganizowanej przez Fundację Grupy PKP jubileuszowej uroczystości. 

Oddanie do użytku początkowego odcinka „Wiedenki” z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego – do czego doszło 14 czerwca 1845 roku – oznaczało narodziny kolejnictwa na ziemiach polskich. Przejazd pierwszego pociągu, prowadzonego przez Leona Miaskowskiego, zapoczątkował w Polsce erę pary i węgla. Upamiętnienie tego szczególnego wydarzenia odbywa się corocznie na Cmentarzu Stare Powązki.

Również w tym roku, w asyście pocztów sztandarowych, krótką chwilą refleksji i modlitwy, zapaleniem zniczy oraz złożeniem kwiatów uczczono pamięć pionierów polskiego kolejnictwa. Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. Michał Kucharski, członek zarządu CS Natura Tour sp. z o.o., Marcin Sankowski, dyrektor Biura Usług Szkoleniowych CS Natura Tour sp. z o.o., Krzysztof Losz, dyrektor Biura Rozwoju, Relacji Inwestorskich i Promocji PKP CARGO S.A., Piotr Pazera, członek prezydium Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”, Karol Gądzik, członek zarządu Fundacji Stare Powązki oraz Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Do najważniejszych zadań Fundacji Grupy PKP należy ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w szczególności prowadzenia działań związanych z tradycjami i historią kolejnictwa. Jedną z takich inicjatyw są właśnie nasze coroczne spotkania na Starych Powązkach. Jest mi niezmiernie miło, że również w tym roku, poprzez udział w spacerze, złożenie wieńców i chwilę zadumy oraz modlitwy mogliśmy uczcić pamięć naszych przodków, dzięki którym kolej narodziła się na ziemiach polskich – mówiła podczas okolicznościowego przemówienia Katarzyna Kucharek.

Po złożeniu kwiatów na mogile inż. Stanisława Wysockiego odbył się spacer „Jubileuszowe refleksje” szlakiem grobów osób zasłużonych dla polskiej kolei pochowanych na Starych Powązkach, który poprowadził Marek Moczulski, wolontariusz Fundacji Grupy PKP oraz współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Rocznicowe spotkanie związane było również z innym jubileuszem, jaki będziemy obchodzili w przyszłym roku. Wtedy to przypadnie 150-lecie najstarszej szkoły kolejowej w naszym kraju – warszawskiej „Kolejówki”.

Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska była fundamentem, na którym mogła rozwijać się polska kolej, co nie byłoby jednak możliwe bez tych, którzy swoją ciężką i odpowiedzialną pracą zapewniali utrzymanie i właściwe funkcjonowanie „Wiedenki”. Maszyniści, rzemieślnicy różnych specjalności, pracownicy ruchu i urzędnicy – ludzie kolei, z których wielu zdobyło praktykę i gruntowne wykształcenie dzięki powstałemu w 1873 roku Warsztatowi Instruktorskiemu, przekształconemu dwa lata później w Szkołę Techniczną Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Placówka wielokrotnie zmieniała jeszcze nazwę i adres, ale zawsze prowadziła kształcenie na wysokim poziomie i wychowywała w duchu patriotyzmu, będąc kuźnią kolejowych kadr. Z tego względu niezwykle istotnym jest to, by podtrzymywać pamięć o tym miejscu, tak kluczowym dla rozwoju kolei na ziemiach polskich.

Fundacja Grupy PKP

rocz01