Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Kolejarze po raz XX w Łagiewnikach

 

W dniu 10 września br. kolejarze po raz dwudziesty przybyli do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach na pielgrzymkę pod hasłem „W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój…”. 

O godz. 10.00 u stóp sanktuarium zebrali się pielgrzymi kolejarze, którzy pomimo deszczu wyruszyli na drogę krzyżową. Czytania drogi krzyżowej przygotowali kolejarze zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Kolejarzy Polskich, a poszczególne stacje czytali przedstawiciele kolejarzy z całej Polski. Po zakończonej drodze krzyżowej pielgrzymi udali się do Bazyliki, gdzie przywitał ich i prelekcje wygłosił moderator KSKP ks. Ryszard Marciniak. 

Tradycyjnie przed godziną dwunastą spod ołtarza polowego wyruszyły poczty sztandarowe z orkiestrą. Na czele przemaszerowały one do Bazyliki, gdzie o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta msza odpustowa pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w asyście duszpasterzy kolejarzy z całej Polski. 

Wśród kolejarzy zebranych na uroczystej mszy odpustowej można było zobaczyć wielu dyrektorów zakładów pracy, prezesów spółek, szefów związków zawodowych, a wśród nich był obecny Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przybyłych pielgrzymów przywitał ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

Następnie ks. Ryszard Marciniak odczytał list do pielgrzymów od byłego prezesa PKP S.A. Andrzeja Wacha, który ze względów rodzinnych nie mógł osobiście uczestniczyć w jubileuszowej pielgrzymce kolejarzy. 

Arcybiskup Marek Jędraszewski w homilii przypomniał, że Boże Miłosierdzie łączy się ze sprawiedliwością. – Jeżeli Jezus wzywa nas do tego, byśmy byli miłosierni jak Ojciec, przedstawiając siebie jako sprawiedliwego, najwyższego i ostatecznego sędzię, domaga się od nas, abyśmy byli sprawiedliwi wobec Boga i innych ludzi.

Przypomniał, że prawdę o miłosierdziu Boga głosił już papież św. Leon Wielki (390-461). Dodał, że czas ludzkiego pielgrzymowania to czas wielkiej szansy, by w miłosierdziu Bożym szukać ratunku dla siebie i dla innych, bo w chwili śmierci czeka nas sąd. 

Przypomniał także historię pierwszej pielgrzymki kolejarzy, która odbyła się we wrześniu 2002 roku zaraz po wizycie papieża świętego już Jana Pawła II do Łagiewnik w sierpniu 2002 roku. Powiedział, że XX pielgrzymka kolejarzy odbywa się w szczególnym czasie wojny na Ukrainie. Mieszkańcy Ukrainy doznali w tym czasie dużej pomocy ze strony Polski. Także kolejarze mają swój wkład w niesienie tej pomocy. 

– To wielka radość i duma, że mimo obaw, iż ustanie w nas gotowość niesienia pomocy, że będziemy zmęczeni ta sytuacją, ciągle jest w nas otwarte, pełne miłosiernej miłości serce dla tych, którzy są bardziej od nas potrzebujący. Wspomniał także o historii powstania „pociągu papieskiego”, który powstał z inicjatywy kolejarzy i został poświęcony przez papieża Benedykta XVI właśnie na przystanku w Łagiewnikach. 

W trakcie ceremonii składania darów ofiarnych przedstawiciele poszczególnych spółek, zakładów i związków zawodowych złożyli dary ofiarne dla sanktuarium od braci kolejarskiej. Wśród darów był model pociągu papieskiego, który wręczyli przedstawiciele. 

Po zakończeniu uroczystości pielgrzymi tradycyjnie zostali zaproszeni na skromny poczęstunek do ogrodu, gdzie mogli wykorzystać czas do wspólnych rozmów. 

O godz. 15.00 rozpoczęła się koronka do Miłosierdzia Bożego, która zakończyła tegoroczną pielgrzymkę kolejarzy do Łagiewnik. 

W roku bieżącym w uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych z całej Polski. Większość z nich tak, jak i pielgrzymi, przybyli do Łagiewnik ze stacji Kraków Główny pociągiem papieskim, który na tym odcinku zabierał pasażerów bezpłatnie, tak było też w drodze powrotnej. 

Adam Dyląg

Kategoria:
³agiew01