Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Sesja

21 czerwca 2021 r. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Fieldorfa „Nila” spotkali się delegaci wybrani w swoich Komisjach Zakładowych na II Sesji XIV Zebrania Delegatów Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” przy Regionie Małopolskim w Krakowie.
Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania Muzeum wspólnie z przewodnikiem. Wielu z uczestników było tam po raz pierwszy i zarówno eksponaty zgromadzone przez Muzeum, jak i samo opowiadanie przewodnika wywarło na zebranych ogromne wrażenie.
O wielu sprawach, które miały miejsce na terenie Karkowa podczas wojny, wielu dowiedziało się po raz pierwszy. Była to naprawdę wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.
Następnie delegaci udali się do auli, gdzie rozpoczęto obrady. Tradycyjnie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu NSZZ „Solidarność” („Solidarni”).
Przewodniczący RSK NSZZ „Solidarność” Henryk Sikora poprosił o uczczenie minutą ciszy tych, którzy w ostatnim okresie odeszli już na wieczną wartę.

Po wybraniu komisji statutowych oraz przewodniczącego zebrania (Sesji), którym został Mariusz Pilichowski, przystąpiono do obrad.
Na wstępie sprawozdanie z działalności złożył przewodniczący RSK NSZZ „Solidarność” Henryk Sikora.
W sprawozdaniu podkreślił, iż pomimo pandemii i ograniczenia możliwości bezpośrednich spotkań z ludźmi, Sekcja Regionalna wspierała Komisje Zakładowe w ich też niełatwej działalności poprzez interwencje czy pisma wspierające działania KZ.
Ponadto w interesie mieszkańców dbano o rozwój kolei w regionie i tworzenie nowych miejsc pracy dla kolejarzy oraz wspierano działania władz samorządowych w zakresie rozwoju transportu kolejowego w Regionie Małopolski.
RSK wspierała także w ramach „Solidarności” inne organizacje związkowe, jak choćby w Castoramie czy hutników. Ponadto członkowie wspierali akcje krwiodawstwa organizowane przez NSZZ „Solidarność”.
Pomimo pandemii i ograniczeń sanitarnych we wszystkich uroczystościach państwowych, związkowych i pielgrzymkach wystawiano poczet sztandarowy, który reprezentował kolejarzy Regionu Małopolski. W okresie tym w miarę możliwości organizowano spotkania integracyjne czy turnieje piłkarskie.
Ciekawym wydarzeniem z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości był „Pociąg Niepodległości”, który 5 października 2019 roku przejechał na trasie Kraków – Trzebinia – Kraków prowadzony przez kolejarzy w strojach historycznych, a był to pociąg składający się z parowozu i wagonów z tamtego okresu.
W celu uczczenia 40. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” 30 osób weszło na Babią Górę, gdzie zaprezentowano banery związku i odpalono biało-czerwone race. Ponadto do byłych działaczy działających jeszcze OSK wysłano przesyłki pocztowe zawierające związkowe pamiątki i podziękowanie za ich prace dla związku.
Po założeniu sprawozdania przez przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Bernadettę Kaszowską, przystąpiono do dyskusji nad sprawozdaniami.
W trakcie krótkich przerw w celu uatrakcyjnienia zebrania wyświetlano filmy, między innymi z turnieju piłkarskiego w Barcicach, przejazdu „Pociągu Niepodległości”, czy wejścia na Babią Górę.
Dokonano także wyborów uzupełniających do Rady RSK. Zostali nimi wybrani Maria Sobol oraz Marcin Jasiński.
Po przyjęciu przez delegatów dwóch stanowisk – jednego wspierającego działania na rzecz rozwoju kolei w Małopolsce oraz drugiego dotyczącego masowych zwolnień w spółce PKP Telekom – na salę przybył wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiej „Solidarności” Adam Gliksman, który przedstawił aktualną sytuacje w związku i propozycje działań na przyszłość.
Na zakończenie Adam Gliksman, wspólnie z Henrykiem Sikorą, wręczyli medale i dyplomy z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność” zasłużonym działaczom NSZZ „Solidarność”.
Adam Dyląg

Kategoria:
sesja01