Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Prosto z półki

Małgorzata Rejmer

„Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”

Wydawnictwo Czarne 2018

Książka znakomitej reportażystki Małgorzaty Rejmer została wydana w prestiżowej serii „Sulina” Wydawnictwa Czarne, gdzie publikowana jest wysokiej próby literatura faktu. Tom „Błoto słodsze niż miód” ukazał się dwa lata temu, ale wielu czytelników mogło przegapić ten tytuł, a zdecydowanie warto po niego sięgnąć. Nawet z tego prozaicznego powodu, że o komunistycznej przez lata Albanii wiedzieliśmy niewiele, poza faktem, że dyktaturę wprowadził i utrzymywał przez lata Enver Hoxha. Małgorzata Rejmer rozmawiała z wieloma obywatelami, którzy przeżyli reżim. Byli wśród nich zachwyceni „reformami” Albańczycy, ale zdecydowana większość doświadczyła cierpienia na trudną do pojęcia skalę. W więzieniach osadzano ludzi nie tylko za komunistyczną nieprawomyślność, ale za niewinne komentarze zinterpretowane przez donosicieli jako podejrzane. Władza strącała z piedestału ministrów (jeden z nich, za karę, został przeniesiony na peryferyjną wieś jako nauczyciel), godziła też nieustannie w zwykłych obywateli, którzy mieli niedobrą przeszłość (ich rodzina kształciła się za granicą, przed wojną posiadali dobra ziemskie, majątek). Rejmer jest słuchaczką niezwykłą. Ze wstrząsających historii ułożyła niezwykły obraz komunistycznego kraju, który stał się europejską Koreą. Jeden z bohaterów książki zapytał autorkę, czemu chce usłyszeć jego opowieść i dodał: „Przecież i tak nie opiszesz albańskiego komunizmu”. Nie miał racji, a książka „Błoto słodsze niż miód” jest tego najlepszym dowodem.

 

Heddi Goodrich

„Zagubieni w Neapolu”

Wydawnictwo Zysk i S-ka 2020

Właściwie powieść autobiograficzna, bo debiutująca książką Heddi Goodrich, Amerykanka (rodem z Waszyngtonu) rzeczywiście spędziła lata w Neapolu (skończyła tam studia), by potem osiąść w Nowej Zelandii. Książka nie jest typowym romansem, nawet miasto nie wygląda jak z pocztówek. Zresztą Ci, którzy odwiedzili Neapol, niekoniecznie w trakcie strajku śmieciarzy, doskonale wiedzą, że po zmroku lepiej się nie zapuszczać w wiele uliczek, niekoniecznie na przedmieściach, także w ścisłym centrum, nieopodal dworca kolejowego. W powieści bohaterka otrzymuje po latach wiadomość od swojej dawnej miłości, Włocha Pietra. Wspomnieniami wraca do lat spędzonych na południu Włoch, kiedy przyjechała studiować języki wschodnie i zakochała się w Pietro, studencie geologii Poznaje Pietro, studenta geologii, który przyjechał z małej wioski pod Neapolem. Najpierw połączy ich wspólna fascynacja, potem autentyczne uczucie, które przetrwa jednak próby czasu. Czy można było coś zmienić. Powieść Goodrich będzie idealna dla wszystkich tych, którzy jeszcze mają wakacyjny feeling, lubią Włochy, tamtejszą kulturę, ludzi, zwyczaje.

 

Kristen Callihan

„Niegrzeczny idol”

Wydawnictwo Muza 2020

Tom w sam raz na końcówkę wakacji, czyli rozrywkowa historia, a zarazem klasyczna bajka o Kopciuszku, który spotkał księcia. W tym przypadku zwykłą dziewczyną jest domatorka Libby, a spotyka na swojej drodze rockmana Killiana. Wydawałoby się, że wokalista i gitarzysta jednego z bardziej znanych zespołów rockowych na świecie raczej nie zwróci uwagi na skromną i nieco wycofaną dziewczynę, ale stereotypy zawodzą. Wszystko zaczyna się od przypadkowego spotkania na trawniku, bo pijany frontman zespołu Kill John ląduje na trawniku Libby, a kiedy ta usiłuje przepędzić intruza sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Początkowa niechęć zaczyna ustępować miejsca wzajemnemu zainteresowaniu, pasji do muzyki i wreszcie prawdziwemu uczuciu. Rzecz w tym, że bycie dziewczyną rockmana to niekoniecznie bonus, zwłaszcza kiedy o wokalistę walczą fanki. Wtedy trzeba wykazać się zdroworozsądkową postawą. Wszystko pod warunkiem, że uczucie jest silne i opiera się pokusom. Tom czyta się szybko, momentami jest pieprznie, ale chemia między bohaterami naprawdę działa!

MAT

Kategoria:
ksi01