Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

„Pociąg Niepodległości”

 

Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” przy Regionie Małopolskim (RSK) w kwietniu 2020 r. podsumowała 100. RocznicęOdzyskania Niepodległości przez Polskę – jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – uroczyście obchodzoną w środowisku klejarzy.

Zrobiła to w swoim wielkim i niepowtarzalnym stylu. Wydała książkę zatytułowaną „Pociąg Niepodległości”, której autorem jest Henryk Sikora.

10 grudnia 2018 r. w Krakowie kolejarze z RSK „Solidarności” zorganizowali rocznicowe spotkanie (z udziałem 150 osób), na którym uczczono 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Zostało ono poprzedzone uroczystością odsłonięcia pamiątkowej tablicy na fasadzie budynku PKP przy Placu Matejki 12 w Krakowie, z okazji 15. rocznicy protestu głodowego kolejarzy, który odbył się w tym miejscu, w ramach ogólnopolskiej akcji obrony istnienia kolejowych przewozów regionalnych w 2003 r.

W trakcie spotkania osoby, szczególnie zasłużone dla „Solidarności”, zostały uhonorowane pamiątkowym medalem „Solidarność dla Niepodległej”, zaprojektowanym przez RSK i wybitym na jej zlecenie.

Drugim wydarzeniem upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanym przez RSK 5 października 2019 r., był przejazd Pociągu Niepodległościskładającego się z parowozu i pięciu zabytkowych wagonów.

Ponad 200 pasażerów (kolejarzy wraz z rodzinami), w historycznym składzie, odbyło podróż od stacji Kraków Główny, zatrzymując się w Krzeszowicach, do stacji Trzebinia, gdzie po zawodowaniu parowozu, pociąg powrócił tą samą trasą.

Książka „Pociąg Niepodległości” zawiera opis wyżej wymienionych wydarzeń. Będzie z pewnością wielką atrakcją dla ich uczestników. Znaczącą część książki wypełniają wspaniałe zdjęcia, niektóre z nich mogą aspirować do miana artystycznych, wszystkie z pewnością są historyczne, mówiące o: patriotyzmie, pracy, zabawie, odpoczynku kolejarzy i ich rodzin.

W omawianej książce, coś ciekawego znajdzie dla siebie każdy entuzjastakolei – piękne zdjęcia historycznego taboru, jego dokładny opis, historyczne mundury kolejarskie…, ale i historii – m.in. mało znana historia powstania Wojskowej Straży Kolei, ciekawie opisana przez Kazimierza Mazura komendanta Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie.

Jej przeczytanie zajmuje ok 2 godzin, jednak muszę uczciwie ostrzec, że dla ludzi związanych z branżą kolejową jej uważna lektura (wraz z oglądaniem ciekawych fotografii) zajmie nie jeden wieczór.

Książka prawie nie ma słabych stron. Na przykład początek, poświęcony sponsorom, honorowym patronom i podziękowaniom, który w innych pozycjach książkowych pomijamy, tu przykuwa naszą uwagę dużymi zdjęciami elementów parowozu Ty2-911. Na te fotografie można patrzeć przez długi minuty i w niczym nam nie przeszkadza znajdująca się na drugiej stronie lista honorowych patronów: Ministerstwa Infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Oglądamy loga firm współpracujących przy organizacji opisanych wydarzeń, ale jednocześnie zachwycamy się wspaniałą fotografią wnętrza lokomotywy, zajmująca całą lewą stronę. Opisane wydawnictwo, to nie tylko zwięzła, ciekawa treść i piękne zdjęcia, ale i przemyślany skład.

Jednym słowem „Pociąg Niepodległości”, to pozycja obowiązkowa dla kolejarzy i entuzjastów kolei.

S.W.

Kategoria:
2 (2)