Portal dwutygodnika
Strona główna Poza koleją Nowy przystanek kolejowy w województwie śląskim

Poza koleją

Nowy przystanek kolejowy w województwie śląskim

 

Z nowego przystanku Kochcice-Glinica podróżni korzystają od 13 grudnia. Zwiększy się dostępność do kolei na linii między Lublińcem a Kluczborkiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na prace prawie 2 mln zł ze środków budżetowych.

 

Od 13 grudnia pociągi regionalne między Lublińcem a Kluczborkiem zatrzymują się w Kochcicach. Dla podróżnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudowały dwa perony, z których wygodnie będzie można wsiąść do pociągów. Podróż do Lublińca zajmie 4 minuty. Bezpośrednie podróże będą m.in. do Kluczborka, Katowic, Tarnowskich Gór.

– Dzięki inwestycjom, takim jak budowa przystanku w Kochcicach, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeciwdziałają wykluczeniu komunikacyjnemu w Polsce. Cieszę się, że od nowego rozkładu jazdy pasażerowie m.in. z gminy Kochanowice mogą korzystać z usług polskich kolei. Bezpieczna, komfortowa i ekologiczna kolej to przyszłość transportu zbiorowego – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Kochcice, to kolejny nowy przystanek, który mieszkańcom ułatwi podróże koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w całym kraju zwiększają dostęp do pociągów. To zarówno nowe przystanki w mniejszych miejscowościach i aglomeracjach, jak i zmodernizowane perony i stacje. Na poprawę warunków podróży wykorzystujemy środki budżetowe oraz przewidziane w projektach współfinansowanych ze środków unijnych – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Perony mają oświetlenie, wiaty i ławki. Nagłośnienie oraz czytelne oznakowanie i tablice z rozkładem jazdy ułatwią podróże. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, zbudowano wygodne dojścia i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą. Bezpieczeństwo na peronach zwiększy monitoring. W sąsiedztwie będzie węzeł przesiadkowy Gmina Kochanowice buduje miejsca parkingowe, ścieżkę rowerową oraz stojaki rowerowe.

Wartość inwestycji zrealizowanej przez PLK ze środków budżetowych, to prawie 2 mln złotych.

(PKP PLK)

Kategoria:
logo zwitek