Portal dwutygodnika
Strona główna Poza koleją Kolejowa „zakopianka” zmienia się dla podróżnych Po wakacjach kontynuacja prac

Poza koleją

Kolejowa „zakopianka” zmienia się dla podróżnych Po wakacjach kontynuacja prac

 

Podczas wakacyjnych wyjazdów na Podhale, podróżniskorzystali z ponad 3 tys.pociągów. Udostępniono im nowe peronyw Lasku i w Nowym Targu, a także przebudowane wcześniej między Skawiną a Suchą Beskidzką. We wrześniu rusza modernizacja ostatniego odcinka „zakopianki”Sucha Beskidzka – Chabówka oraz kontynuacja prac na trasieChabówka – Zakopane.Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych współfinansowana jest w ramachPOIiŚ.

 

PLK kontynuują inwestycje na trasie Kraków – Zakopane, by skrócić czas podróży pociągiem do stolicy Tatr i zwiększyć dostępność do kolei na stacjach i przystankach.We wrześniuwykonawca rozpocznie przebudowę torów na stacji Sieniawa i na szlaku Sieniawa – Lasek. Pasażerowie na stacji Sieniawa zyskają dostępniejszy peron, dobrze przygotowany do podróży pociągiem.

Przebudowywane będą także urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace w Sieniawie obejmą również remont 13 przejazdów kolejowo-drogowych, co zwiększy poziom bezpieczeństwaw komunikacji kolejowej i drogowej.

Sucha Beskidzka – Chabówka – rozpoczęcie prac na ostatnim odcinku „zakopianki”

We wrześniu rozpoczną się prace naostatnim odcinku kolejowej„zakopianki” między Suchą Beskidzką a Chabówką.Realizacja całego projektu na linii Sucha Beskidzka – Chabówka oznacza m.in. zwiększenie komfortu obsługi podróżnych na 6 stacjach i przystankach: Sucha Beskidzka, Osielec, Bystra Podhalańska, Skawa, Skawa Środkowa, Chabówka.

Poziom bezpieczeństwa na kolejowej trasie, a także w komunikacji samochodowej zwiększy modernizacja 46 przejazdów kolejowo-drogowych. Do grudnia br., przebudowywana będzie część torów i rozjazdów w stacjach Sucha Beskidzka i Jordanów. Wykonawca wymieni również sieć trakcyjną między stacjami Osielec i Jordanów.

Prace obejmują również wymianę 32 km torówwraz z siecią trakcyjną.Dla sprawniejszego i bezpieczniejszego ruchu pociągów ważna będzie także przebudowa 120 obiektów inżynieryjnych, w tym 27 mostów i 3 wiaduktów.

Zmiany w organizacji ruchu i prowadzenie prac

Od 10 września, na odcinku Kraków – Zakopane, będzie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi PKP Intercity. Za składyPOLREGIO, jadące z Krakowa do Zakopanego, komunikacja zastępcza będzie na odcinku Sucha Beskidzka – Szaflary. Podhalańska Kolej Regionalnazostanie utrzymana na odcinku Nowy Targ – Zakopane, za wyjątkiem dni od 10-18 września, gdy kursy będą na odcinku Szaflary – Zakopane.

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka Zakopane”, PLK przeznaczają przeszło 1,1 mld zł netto.

Pomiędzy Skawiną a Suchą Beskidzką podróżni korzystają już ze zmodernizowanych peronów na 10 stacjach i przystankach, a pociągi jadą po nowych torach.Efektem wszystkich prac PLK z Krajowego Programu Kolejowego, realizowanych do 2023 r. na trasach do Zakopanego, będzie wyższy standard obsługi na stacjach i przystankach oraz szybsze i sprawniejsze podróże do stolicy Tatr. Podróż z Krakowa do Zakopanego skróci się o ponad godzinę i wyniesie ok. 2 godz.15 minut.

(PKP PLK)

Kategoria:
zakop18