Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

„Pociąg do Polskiej Sztuki” – 15 czerwca 2019 r.

Tak, jak planowali Organizatorzy IX Festiwalu Sztuki Targira-art., w dniu 15 czerwca, o godz. 08.55, z dworca Wrocław Główny odjedzie do Świebodzic „Pociąg do Polskiej Sztuki”.

To wyjątkowe wydarzenie będzie obfitowało w wiele atrakcji. Już na samym wrocławskim dworcu wszystkich uczestników i pasażerów „Pociągu do Polskiej Sztuki” przywita kolejowa orkiestra dęta, która wykona kilka największych hitów ze swojego repertuaru.

Także na peronie będzie funkcjonować od dawna nie widziana na kolei peronowa poczta kolejowa, która będzie zbierać, a następnie przewiezie specjalne ostemplowane przesyłki do Świebodzic. Dla wszystkich miłośników filatelistyki i kolekcjonerów pamiątek tematycznie związanych z koleją przygotowano okolicznościowe stemple kolejowe, a także wspaniale zaprojektowane znaczki związane z tym wydarzeniem, które będą dostępne wyłącznie na stoisku Poczty Polskiej na hali głównej Festiwalu.

Każdy pasażer „Pociągu do Polskiej Sztuki” otrzyma kolekcjonerski bilet kolejowy uprawniający do bezpłatnego przejazdu tym specjalnym pociągiem, a dodatkowo okazując go na hali głównej otrzyma certyfikat „Pasażera Pociągu do Polskiej Sztuk (przypominamy o zalogowaniu swojego uczestnictwa w tym projekcie na adres: kolejdosztuki@gmail.com).

Warto dodać, że Polska Poczta z okazji tego wydarzenia wydała także specjalne karty pocztowe.

Na dworcu w Świebodzicach będzie kolejna niespodzianka. Tak się złożyło, że jest to jeden ze najstarszych dworców kolejowych w Polsce. W tym roku przypada okrągła 150. rocznica wybudowania tego bardzo ciekawego obiektu. A ponadto właśnie w tym roku także zakończyły się prace na jego modernizacją i rewitalizacją. Zatem wszyscy uczestnicy „Pociągu do Polskiej Sztuki” wysiądą na wspaniale wyremontowanym i znakomicie prezentującym się nowoczesnym dworcu kolejowym.

Sami mieszkańcy Świebodzic są zachwyceni jego wyglądem i z dumą o nim opowiadają. Zatem warto przejechać się nawet tylko po to, aby go zobaczyć w pełnej krasie, no i oczywiście uczestniczyć w jego uroczystym otwarciu, naturalnie w asyście orkiestry kolejowej.

Następnie Organizator zaplanował także bezpłatny przejazd komunikacją miejską pasażerów Pociągu na Festiwal. W programie „Kolei i Sztuki” będziemy mogli wysłuchać wykładów na temat związków kolei i sztuki, jej roli w rozwoju gospodarczym regionu, a także uczestniczyć w wspaniale zapowiadającej się prelekcji multimedialnej malarza Jarosława Jaśnikowskiego o jego wizji kolei.

Ciekawie zapowiada się także wykład o roli zegarów na kolei, a będzie można także na specjalnej wystawie zobaczyć te, już chyba trochę zapomniane, dzieła sztuki zegarmistrzowskiej.

Naturalnie koniecznie należy zajrzeć na pozostałe stoiska, w szczególności na wystawy autorskie Arkadiusza Dzielawskiego i oczywiście Pawła Borowskiego i naocznie zobaczyć jego szklaną lokomotywę. Z resztą wystawa Borowskiego – najsłynniejszego obecnie polskiego artysty tworzącego w szkle – to pierwsza w kraju jego wystawa autorska, więc już ten sam fakt zapewne przyciągnie na Festiwal wielu znawców polskiej sztuki.

Jedno jest pewne takie wielkie kolejarskie święto na pewno nie szybko się zdarzy, więc – jako, że „Wolna Droga” sprawuje Patrona medialny nad tym Wydarzeniem – serdecznie zapraszamy do podróży naturalnie koleją: „Pociągiem do Polskiej Sztuki”.

Warto zatem wejść na stronę www.targira-art.pl i na bieżąco śledzić atrakcje tego nieformalnego święta kolejarzy.

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotujemy szczegółową relacje z tego wyjątkowego wydarzenia.

(iw)

Kategoria: