Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności

Kolejarze – Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności: Pawłowski, Wiśniewski

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956-1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. (…) 

Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej. (…) 

Instytut Pamięci Narodowej wypełnia zaszczytne zadanie składania wniosków, na podstawie których Prezydent Rzeczypospolitej przyznaje Krzyż Wolności i Solidarności. Pamięć narodu o ludziach oddanych sprawie wolności i solidarności oraz nasza wierność tym wartościom są jednym z fundamentów niepodległości. (dr Jarosław Szarek, b. Prezes IPN)

Ryszard Pawłowski

(Emeryt PKP)

Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 15/2013

Był członkiem NSZZ „Solidarność” w PKP Wagonownia w Nowym Sączu. 13 grudnia 1981 r. został internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Załężu, gdzie przebywał do 10 lutego 1982 r. W trakcie uwięzienia zorganizował głodówkę w proteście przeciwko niemożności widzenia się z bratem Henrykiem, który również został tam osadzony. W grudniu 1983 r. wraz z innymi działaczami zdelegalizowanego NSZZ „Solidarność” zorganizowali spotkanie z działaczami francuskich związków zawodowych, przebywającymi na terenie Nowego Sącza. W czasie spotkania przekazali informację o ówczesnej sytuacji osób internowanych, nastrojach społeczeństwa, zaopatrzeniu sklepów czy poziomie cen podstawowych produktów. 

Już podczas internowania Ryszard Pawłowski powziął wraz z kolegami decyzję o wznowieniu działalności NSZZ „Solidarność”. Od 1982 r. przechowywał ulotki i literaturę bezdebitową, a następnie przekazywał je do rozprowadzenia kolejnym osobom. Działalność prowadził do czasu zatrzymania go przez funkcjonariuszy WUSW w Nowym Sączu w dniu 6 marca 1984 r.

Rozpoczęte w dniu 31 maja 1984 r. śledztwo w sprawie kolportażu materiałów bezdebitowych na terenie Nowego Sącza zostało umorzone na podstawie ustawy o amnestii z dnia 21 lipca tegoż roku. Został zwolniony z aresztu na mocy postanowienia o uchyleniu środka zapobiegawczego w dniu 31 lipca 1984 r. W czasie pobytu w areszcie został zwolniony z pracy w PKP (w czerwcu 1984 r.). Uczestniczył w mszach świętych w intencji Ojczyzny sprawowanych w kościele „kolejowym” w Nowym Sączu w latach 1987-1988.

(Biogram opracowano na podstawie: materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej)

***

Aleksander Wiśniewski

(Emeryt PKP)

Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 319/2019

Aleksander Wiśniewski był pracownikiem Polskich Kolei Państwowych w Bydgoszczy. W 1985 r. wstąpił do podziemnej Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” i rozpoczął działalność opozycyjną. Uczestniczył w protestach i manifestacjach, które odbywały się w Bydgoszczy i Gdańsku. Dostarczał materiały, w tym znaczne ilości papieru do drukowania nielegalnego pisma „Być sobą”, w którym sam publikował artykuły pod przybranym pseudonimem „Lewi”/„Levi”. Kolportował w miejscu pracy oraz na terenie Bydgoszczy wydawnictwa związkowe, prasę i ulotki oraz udostępniał aż do roku 1989 swoje mieszkanie w celach spotkań konspiracyjnych, a także na potrzeby Duszpasterstwa Ludzi Pracy. 

Od 1986 r. prowadził nielegalne spotkania działaczy na terenie parafii św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy. Przechowywał środki finansowe na pomoc osobom uwięzionym i ich rodzinom, pochodzące z darowizn oraz sprzedaży drobnych rzeczy w czasie manifestacji patriotycznych, organizowanych między innymi w Częstochowie.

(Biogram opracowano na podstawie: materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej)

Od Redakcji:

Z powodu braku informacji o innych Kolejarzach odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności, przedstawieniem sylwetek powyższych osób kończymy prezentację odznaczonych przez Prezydenta RP pracowników i byłych pracowników PKP. 

Jednakże nie zamykamy tematu. W miarę zgłoszeń kolejnych Koleżanek i Kolegów, Dam i Kawalerów Krzyża Wolności i Solidarności, wznowimy prezentację na łamach „Wolnej Drogi”. Kontakt:

Tel.: 785-918-653 – red. A. Wiśniewski

E-mail: wisniewski@wolnadroga.pl

krzy¿02 Aleksander Wiœniewski