Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności

Kolejarze – Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności – Czesław Niezgoda

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956-1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. (…) 

Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej. (…) 

Instytut Pamięci Narodowej wypełnia zaszczytne zadanie składania wniosków, na podstawie których Prezydent Rzeczypospolitej przyznaje Krzyż Wolności i Solidarności. Pamięć narodu o ludziach oddanych sprawie wolności i solidarności oraz nasza wierność tym wartościom są jednym z fundamentów niepodległości. (dr Jarosław Szarek, b. Prezes IPN)

Czesław Niezgoda

(Emeryt PKP)

Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 19/2015

W lipcu 1980 r. stanął na czele Komitetu Strajkowego w PKP w Lublinie. Doprowadził do wyborów Nowej Rady Zakładowej i został jej przewodniczącym. Odegrał wiodąca rolę w organizowaniu Komisji Zakładowej „Solidarności” w Lokomotywowni Lublin i na całym Węźle kolejowym. 

Z inicjatywy Czesława Niezgody odbyło się 10.09.1980 r. spotkanie w Świdniku przedstawicieli 27 Komitetów Strajkowych z zakładów pracy Lubelszczyzny, w wyniku którego powołano Międzyzakładowy Środkowowschodni Komitet Założycielski Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych z siedzibą w Lublinie. Jako przedstawiciel PKP wszedł w skład MŚKZ i wybrany został przewodniczącym tego Komitetu. Sprawował tę funkcję do 6.02.1981 r. 

Z ramienia MKZ brał udział w spotkaniach z władzami administracyjnymi Lubelszczyzny, wszedł także w skład Krajowej Komisji Porozumiewawczej. W MKZ Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” pracował z wielkim zaangażowaniem i skutecznością. Był także członkiem Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego. 

13.12.1981 r. został internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia we Włodawie i w Areszcie Śledczym w Lublinie, w skutek czego znacznie pogorszył się stanu jego zdrowia. Formą represji w czasie internowania było także utrudnianie kontaktu z rodziną poprzez odmawianie widzeń. 

Po zwolnieniu z internowania 16.06.1982 r. podjął działalność związkową w nielegalnych strukturach „Solidarności”, był współorganizatorem odbudowy tych struktur i aktywnie uczestniczył w pracach podziemnej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Węzła PKP, wchodząc w skład jej władz. Utrzymywał kontakty z osobami kontynuującymi działalność opozycyjną, także z FSC i WSK w Świdniku oraz ze wspierającymi podziemną „Solidarność” księżmi, zwłaszcza z kościoła przy ul. Kunickiego w Lublinie, gdzie znalazło siedzibę Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy. 

Był współtwórcą i animatorem tego Duszpasterstwa i współorganizatorem pielgrzymek kolejarzy na Jasną Górę 25 listopada w święto patronki kolejarzy Św. Katarzyny. Duszpasterstwo Kolejarzy było miejscem spotkań kręgów opozycyjnych, organizowane tam były uroczystości patriotyczno-religijne i rocznicowe np. kolejne rocznice lubelskiego lipca. Czesław Niezgoda był także uczestnikiem Studium Katolickiej Nauki Kościoła przy Kurii Biskupiej w Lublinie, gdzie także spotykało się wielu aktywistów „Solidarności”. 

Z powodu swojej działalności był inwigilowany i kontrolowany przez SB oraz wielokrotnie wzywany na rozmowy ostrzegawcze, m.in. przed wizytą Jana Pawła II w Lublinie w 1987 r. W trakcie uroczystości podczas pobytu papieża w Lublinie, jako delegat „Solidarności” kolejarskiej, wręczył dar – gobelin z postacią św. Katarzyny i pomnikiem krzyżem usytuowanym w Lokomotywowni Lublin oraz z napisem upamiętniającym pierwszy strajk kolejarzy w lipcu 1980 r.

W sierpniu 1986 r. został zatrzymany na 48 godzin, a w jego domu przeprowadzano przeszukania. Formą represji wobec Czesława Niezgody było także zastrzeżenie wyjazdów zagranicznych.

(Biogram opracowano na podstawie: materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej)

Od Redakcji:

Ponieważ nie jesteśmy w stanie sami odszukać wszystkie odznaczone osoby, bardzo prosimy Koleżanki i Kolegów posiadających Krzyż Wolności i Solidarności o zgłoszenie tego faktu telefonicznie lub mailowo.

Kontakt:

Tel.: 785-918-653 – red. A. Wiśniewski

E-mail: wisniewski@wolnadroga.pl

krzy¿owcy04 IPN