Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Wolna, suwerenna i niepodległa Polska była Jego marzeniem

 

3 czerwca 2022 r., w warszawskim sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, odbyła się uroczysta msza św., po której odsłonięto w świątyni tablicę upamiętniającą śp. Jana Olszewskiego. 

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele wysokich władz państwowych, rodzina byłego premiera oraz reprezentujący środowisko kolejarskie: Rafał Zgorzelski – członek Zarządu PKP S.A. i Katarzyna Kucharek – Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP S.A. 

W imieniu kolejarzy głos zabrała Katarzyna Kucharek:

Miłość do Ojczyzny, służba drugiemu człowiekowi, gotowość do poświęceń i ciężkiej pracy – to jedne z wartości składających się na etos środowiska kolejarskiego, środowiska tak bliskiego Janowi Olszewskiemu, środowiska, w którym wzrastał i w którym od najmłodszych lat formowała się jego propaństwowa postawa oparta na zasadach, którym pozostawał wierny do końca życia.

Tradycje kolejarskie w rodzinie premiera mają wyjątkowe początki. Sięgają jego pradziadka, który rozpoczął pracę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej linii kolejowej na naszych ziemiach, zwanej „królową polskich dróg żelaznych”. Kolejarzami byli również dziadek, jak i ojciec, jeden z pierwszych członków Polskiej Straży Kolejowej, którzy swoją pracę łączyli z niepodległościową działalnością na rzecz Polski. 

„Pochodzę z rodziny związanej absolutnie z koleją od samego początku, co – rzeczywiście – w moim dzieciństwie odegrało szczególną rolę. Do siódmego, ósmego roku życia nie wyobrażałem sobie, że mogę być kimś innym jak kolejarzem. Marzyłem o tym. To była moja pasja, moja codzienność – wspominał Jan Olszewski.  

Życie późniejszego premiera potoczyło się w inny sposób, jednak wartości bliskie przodkom związanym z koleją pozostały drogowskazem w jego działalności społeczno-politycznej. Dla nas to wzór patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia. Przez całe życie służył Polsce i polskiemu narodowi – tak jak kolejarze, których praca to służba i to służba zaszczytna. Jesteśmy dumni, że to również dzięki wzrastaniu w rodzinie, której tak bliskie były kolejarskie ideały, nasza Ojczyzna otrzymała kogoś takiego jak Jan Olszewski, człowieka, dla którego wolna, suwerenna i niepodległa Polska była marzeniem, dążeniem oraz życiową misją, którą z dumą i odwagą realizował, będąc dla nas niedoścignionym wzorem.

Jako Fundacja Grupy PKP jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wesprzeć inicjatywę, dzięki której uhonorowana została tak zasłużona dla budowy niepodległej Polski osoba. Ważną przestrzenią w podejmowanych przez nas działaniach jest upamiętnianie polskiego dziedzictwa historycznego, a także upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach i postaciach mających wpływ na losy naszego kraju. Pielęgnowanie pamięci o historii, o tych, którzy poświęcili życie pracując na rzecz Ojczyzny to sprawa szczególnej wagi. Stanowi to kluczowy element patriotyzmu opartego na poczuciu wspólnoty, a także solidarności społecznej i kulturowej.

(iw)

Kategoria:
Kasia12