Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

„Wolna Droga” w filmowej odsłonie: red. Zygmunt Sobolewski

 

Kontynuując nasz cykl prezentacji dziennikarzy „Wolnej Drogi” w filmowej odsłonie, dziś wbrew wcześniejszej zapowiedzi, chcielibyśmy przypomnieć Państwu postać śp. red. Zygmunta Sobolewskiego, wieloletniego zastępcę redaktora naczelnego naszego dwutygodnika.

Red. Zygmunt Sobolewski, 

urodził się w 1933 roku na kresach, w Wysuszce (na terenach obecnej Ukrainy). Jako absolwent Technikum Kolejowego we Wrocławiu podjął pracę na PKP początkowo jako stażysta, a po odbyciu zasadniczej służby wojskowej jako technik zabezpieczenia ruchu pociągów w PKP we Wrocławiu. Od 1963-1973 był starszym referendarzem ds. techn. Dolnośląskiej DOKP we Wrocławiu, później pracował na Odcinku Zabezpieczenia Ruchu Pociągów Wrocław Świebodzki. 

W sierpniu 1980 roku był współorganizatorem strajku PKP we Wrocławiu, a później został przewodniczącym Komitetu Założycielskiego „Solidarności” PKP Wrocław Oddział Zabezpieczenia TCZ Wrocław Główny, a w październiku objął funkcję przewodniczącego KZ. Był także członkiem Prezydium Wrocławskiej Okręgowej Komisji Porozumiewawczej Kolejarzy oraz współorganizatorem i uczestnikiem pamiętnej głodówki kolejarzy w Lokomotywowni Wrocław Główny. 

W latach 1980-1981 działał jako koordynator kolportażu na terenie PKP pism „Solidarności” (m.in.: „Semafor”, „Biuletyn Dolnośląski”, „Solidarność Dolnośląska”, „Tygodnik Mazowsze”). W 1981 roku był współzałożycielem oraz autorem, redaktorem i organizatorem druku pisma „Solidarności” PKP „Semafor”. Po roku 1999 został Zastępcą Redaktora Naczelnego dwutygodnika Sekcji Krajowej Kolejarzy „Wolna Droga”. 

Od 13 grudnia 1981 roku był internowany w Ośr. Odosobnienia we Wrocławiu, zwolniony 24 grudnia 1981, a od 28 grudnia 1982 roku ponownie internowany w Ośr. Odosobnienia w Strzelinie, zwolniony 5 września 1982.

Po wyjściu na wolność Zygmunt Sobolewski dalej był aktywnie związany z ruchem opozycyjnym. Niemal od początku jako opozycjonista był rozpracowywany przez Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych.

Czytelnikom Wolnej Drogi Zygmunt Sobolewski znany jest z licznych artykułów i wywiadów, które publikował w każdym numerze dwutygodnika. Ma w swym dorobku również książki, m.in.: NSZZ „Solidarność” w przedsiębiorstwie Polskie Koleje Państwowe 1980-2000 (2000), Między Zbruczem a Odrą, Skąd my tu? Wspomnienia repatriantów (pod redakcją K. Tyszkowskiej; 2008).

20 października 2019 roku został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości w uznaniu za swe szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu. Zmarł 3 grudnia 2019 roku.

Jak zwykle – by ułatwić Państwu dotarcie do filmowej wersji wspomnień o naszym koledze redakcyjnym zamieszczamy kadr filmowy wraz z kodem QR, umożliwiającym szybkie odszukanie w Internecie tegoż materiału. Życzymy dobrej zabawy w posługiwaniu się smartfonem, a jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi filmami zamieszczonymi na naszym portalu. 

Redakcja

Kategoria: