Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

„Wolna Droga” w filmowej odsłonie: Krzysztof Derdowski

 

Kontynuując nasz cykl prezentacji dziennikarzy „Wolnej Drogi” w filmowej odsłonie, dziś chcielibyśmy przypomnieć Państwu postać śp. red. Krzysztofa Derdowskiego, wieloletniego współpracownika naszej redakcji.

Red. Krzysztof Derdowski,

(1957-2017), był pierwszorzędnym felietonistą. Mało tego – w opinii naszego kolegi redakcyjnego Pawła Skuteckiego – był w elicie najlepszych polskich pisarzy przełomu XX i XXI wieku. Jego twórczość prozatorska, to wyraz niezgody na polityczne dziadostwo, na brak uczciwości w rozliczeniu komunizmu, ale i dostrzeganie świata, którego nie widać zza okien luksusowych limuzyn i do którego nie zaglądają kamery głównych stacji telewizyjnych. 

Krzysztofa interesowało życie, takie jakie było ono naprawdę. Jego felietony budziły emocje. I tu znów cytat z wypowiedzi Pawła Skuteckiego: „Krzysztof, jak wieloletni i zagorzały fan boksu, nie pieścił się z łajdakami – walił sierpowym i patrzył, czy z narożnika leci ręcznik.” Jego felietony czytało się z wielkim zainteresowaniem i niemal zawsze prowokowały do refleksji i dyskusji.

Krzysztof Derdowski był absolwentem filologii polskiej na bydgoskiej WSP (dziś Uniwersytet Bydgoski). Po studiach zajął się dziennikarstwem, krytyką literacką oraz twórczością prozatorską i poetycką. Pełnił także funkcję rzecznika wojewody bydgoskiego, dyrektora gabinetu wojewody bydgoskiego, a w 2006 był kandydatem na stanowisko wojewody kujawsko-pomorskiego. 

W swym dorobku literackim miał tomiki wierszy, sztuki teatralne, scenariusz filmowy oraz książki – zarówno krytyczno-literackie, jak i powieści. Tu warto wymienić ostatnią, zatytułowaną „Plac Wolności”. Zajmował się także dziennikarstwem śledczym. Został kilkukrotnie wyróżniony nagrodami literackimi i poetyckimi (m.in. trzykrotnie Strzałą Łuczniczki). Był także związany z bydgoskim niezależnym centrum kultury – Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Jego odejście nie tylko dla naszej redakcji okazało się wielką stratą.

Jak zwykle – by ułatwić Państwu dotarcie do filmowej wersji wspomnień o naszym koledze redakcyjnym zamieszczamy kadr filmowy wraz z kodem QR, umożliwiającym szybkie odszukanie w Internecie tegoż materiału. Życzymy dobrej zabawy w posługiwaniu się smartfonem, a jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi filmami zamieszczonymi na naszym portalu. 

Redakcja

Kategoria:
film21