Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Ukraińska Polonia gościem Fundacji Grupy PKP

Stres, strach i niepewność – tak od ponad roku wygląda każdy dzień milionów mieszkańców Ukrainy. Aby chociaż na kilka chwil oderwać ich od wojennej rzeczywistości, Fundacja Grupy PKP zorganizowała wakacje dla seniorów pochodzących z Kresów. 50 osób z Kołomyi, Stryja i Lwowa przyjechało na letni wypoczynek, aby zregenerować siły oraz poznać bliżej swoją ojczyznę.

 

Pielęgnowanie polskości, krzewienie tradycji – takie cele postawiła sobie Fundacja Grupy PKP już na samym początku działalności. Dlatego realizacja pomysłu, aby zorganizować wakacyjny wyjazd dla społeczności zgromadzonej wokół polonijnych centrów kultury na Ukrainie była czymś naturalnym. Dla wielu z tych osób był to pierwszy pobyt w ojczyźnie, bo chociaż biegle władają językiem polskim, a w ich domach od pokoleń krzewiona jest kultura naszego narodu, nigdy nie mieli okazji odwiedzić Polski. Z tego powodu Fundacja Grupy PKP dołożyła wszelkich starań, by czas spędzony w ojczyźnie był dla gości jak najbardziej owocny. 

Sześciodniowa wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia Stadionu Narodowego noszącego imię Kazimierza Górskiego – urodzonego we Lwowie wybitnego piłkarza i trenera. Wspomnienie tej szczególnej dla polskiej piłki postaci wywołało u wielu z polonijnych gości łzy wzruszenia. Po wizycie na najpopularniejszej polskiej arenie sportowej seniorzy udali się na warszawską Starówkę, gdzie mieli okazję podziwiać staromiejska architekturę i przypomnieć sobie ważne historyczne wydarzenia związane ze stolicą Polski. 

Nie zabrakło też czasu spędzonego na łonie natury. Lasy, łąki, śpiew ptaków – tego nasi rodacy doświadczyli w Spale, w ośrodku „Zacisze” – Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Natura Tour sp. z o.o. Nazwa obiektu nie wprowadza w błąd – w otoczeniu zieleni seniorzy odnaleźli spokój i wytchnienie, pierwszy raz od ponad roku. Dodatkowo lokalizacja „Zacisza” pozwoliła gościom na swobodne podróżowanie do sąsiednich miejscowości – między innymi zwiedzili Groty Nagórzyckie w pobliskim Tomaszowie Mazowieckim.

– Chcieliśmy podziękować za to, że tak wspaniale jest zorganizowana ta wycieczka, że odpoczęliśmy w Spale, że pojechaliśmy do innych miejscowości. Dziękujemy za tę organizację. Chcemy podziękować też za wasze szlachetne polskie serca, za waszą bezinteresowną pomoc, za to, że pamiętacie, że Polacy, którzy pozostali na Kresach, na Ukrainie chętnie chcą odwiedzić swoją ojczyznę – dziękowała w imieniu Polonii Stanisława Patkowska-Kołusenko, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie” w Kołomyi.

Ważnym momentem dla wszystkich uczestników wydarzenia było niewątpliwie spotkanie z Wiceministrem Aktywów Państwowych, Maciejem Małecki, który to zapoczątkował ideę zorganizowania wypoczynku dla seniorów. 

– Bardzo się cieszę, że spotkamy się w Polsce. Miałem zaszczyt być w Stryju, Kołomyi, gościć u pani Stanisławy. Rozmawialiśmy o tym, że wielu Polaków z Kresów chce przyjechać do Polski, odwiedzić ojczyznę. Jak rozmawialiśmy, tak wzięliśmy się do pracy – mówił Maciej Małecki o początkach inicjatywy. 

Zwieńczeniem wycieczki była wizyta seniorów w Częstochowie na Jasnej Górze, ponieważ, jak sami mówili, marzyli, by odwiedzić to ważne dla polskiej historii miejsce.

Zainicjowane przez Wiceministra Aktywów Państwowych wydarzenie mogło odbyć się dzięki wsparciu spółek z Grupy PKP: PKP S.A., PKP LHS sp. z o.o., PKP Intercity S.A., PKP SKM w Trójmieście sp. z o.o., PKP CARGO S.A., PKP informatyka sp. z o.o., Natura Tour sp. z o.o. a także PGE Energetyka Kolejowa S.A. 

Fundacja Grupy PKP

Kategoria:
gest15