Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

„Solidarność” na Pilsku

 

Z inicjatywy Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) w dniach 30 września – 1 października 2022 r. odbyło się wydarzenie pod nazwą „Górski piknik Solidarności na Pilsku”. Jego uczestnicy przyjechali z Gdańska, Siedlec, Warszawy, Łodzi, Ostrowa Wlk., Tarnowskich Gór, Częstochowy i Krakowa. Stworzyli oni piękną mozaikę życzliwych i radosnych ludzi na co dzień związanych z Polskimi Liniami Kolejowymi oraz „Solidarnością”. 

W pierwszym dniu wyruszyliśmy z Przełęczy Glinne szlakiem wzdłuż granicy polsko-słowackiej na Pilsko. Pogoda była typowo jesienna, padał deszcz, droga była miejscami zalana wodą, a w wyższych partiach szlaku było bardzo ślisko i błotnisto. Pomimo tego dotknęliśmy pięknej jesieni prezentującej całą paletę kolorów drzew i runa leśnego. Szczególnie buki o tej porze roku prezentują swoje kolory od żółtego poprzez złoty aż po kolor czerwony.

Ok. godziny 17 pomimo bardzo trudnych warunków, we mgle, 35 osób weszło na szczyt Pilska na wysokość 1557 m. pokonując ponad 700 m. podejścia. Pomimo zmęczenia uczestnicy wędrówki, żartowali wyrażając swoją radość ze zdobycia góry. Byli witani tradycyjnym przybiciem „piątki” i gratulacjami za wejście. 

W takich warunkach mogliśmy tylko pomarzyć o wspaniałych widokach z Pilska… bliskością Babiej Góry – „Królowej Beskidów”, widocznymi w oddali Tatrami i słowacką Małą Fatrą oraz dalej na zachód Wielką Raczą, Halą Lipowską i Beskidem Śląskim. Nasz pobyt na szczycie uświetniony został wspólnym zdjęciem z transparentem SZIK w czerwonym blasku rac świetlnych, które przygotowali na tę okazje organizatorzy.

Zejście ze szczytu czarnym szlakiem na Halę Miziową w panujących w tym dniu warunkach było nie lada wyzwaniem. Na szczęście bardzo stromą i śliską drogę udało się przejść bezpiecznie używając jedynie w kilku przypadkach własnych pośladków.

W Schronisku czekał na nas smaczny obiad i uroczysta kolacja przy daniach grillowych, która dopełniła dzień pełen niezapomnianych przeżyć.

W sobotni poranek po śniadaniu zabezpieczeni w odzież przeciwdeszczową ruszyliśmy w dół (dosłownie, gdyż początkowy odcinek szlaku był poprowadzony narciarską trasą zjazdową). 

Po ponad dwugodzinnej błotnej wędrówce dotarliśmy na Przełęcz Glinne w komplecie (38 osób). Tam czekał na nas autokar, który przewiózł uczestników „pikniku” w pobliże katowickiego dworca PKP.

Pobyt w rejonie Pilska z jego beskidzką specyfiką, pomimo trudnych warunków możemy uznać za bardzo udany. Spełniający rolę poznawczą, edukacyjną oraz integracyjną dla ludzi, którzy dzięki górom i „Solidarności” spotkali się ze sobą w większości po raz pierwszy.

Henryk Sikora

Kategoria:
Pilsk01