Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Pikieta SZIK

Ponad dwustu pracowników spółek kolejowych z całego kraju protestowało przed Ministerstwem Aktywów Państwowych, przy ul. Wspólnej 6 w Warszawie. 

Zdecydowaną większość stanowili związkowcy z zakładów linii kolejowych oraz innych jednostek organizacyjnych i spółek zależnych od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PLK). 

Protestowali również pracownicy PKP TELKOL z „Solidarności” i Federacji Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP. Wśród protestujących byli także pracownicy małopolskich struktur POLREGIO i PKP CARGO zrzeszeni w Regionalnej Sekcji Kolejarzy.

Organizatorem pikiety była Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”, która od lat wspiera przejęcie pracowników i spółki PKP TELKOL do PLK.

Pikietujący protestowali przeciwko zwolnieniom pracowników PKP TELKOL, przeciągającym się od ponad dwóch lata procedurom przejęcia (zakupu) tej spółki przez PLK od spółki Polskie Koleje Państwowe S.A., dla której nadzór właścicielski pełni Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Związkowcy z SZIK zdecydowali się na protest, ponieważ dotychczasowe działania nie przyniosły oczekiwanych efektów. Pomimo umów i deklaracji pomiędzy spółkami, PKP S.A. skupia się na szukaniu powodów, żeby czegoś nie zrobić, tym samym opóźniając albo wręcz pozorując proces sprzedaży „swojej” spółki do PLK. To wszystko dzieje się pod przykrywką „działania zgodnie z prawem” albo „na podstawie Kodeksu spółek handlowych…”.

Pikiecie towarzyszyła atmosfera związkowego protestu i walki o swoje racje. Wypowiedzi i okrzyki przerywane były wielokrotnym skandowaniem hasła dnia: „Telkol do peelki” przy akompaniamencie gwizdków i syren. W niektórych momentach było bardzo głośno. 

Związkowcy zaopatrzeni byli w transparenty, koszulki z logo „Solidarności” i flagi. Wśród haseł, które można było przeczytać na transparentach były m.in.: „Telkol zakładnikiem PKP S.A.”, „PKP Telkol do Grupy PLK”, „Stop dla likwidacji Telkolu”, „Dość eksperymentów na kolejarzach” Pikietę prowadził (będąc przewodniczącym zgromadzenia) Henryk Sikora, przewodniczący „Solidarności” w PLK. 

Do uczestników pikiety zwrócił się Henryk Grymel – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Transportowców i Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”: Dla Krajowej Sekcji Kolejarzy ta sytuacja jest kuriozalna. Na zespołach trójstronnych ds. kolejnictwa zapadały decyzje, że PLK przejmuje TELKOL. Ministrowie obiecywali, mówili, że tak będzie. I nic się z tym nie dzieje. PLK chce TELKOL, PKP S.A. chce się TELKOL-u pozbyć, wszyscy są dogadani, tylko nie ma żadnych działań w tym kierunku. To pozorowane przejęcie trwa już dwa lata. Sekcja krajowa zrobiła wszystko co mogła. Skończył się czas naszego czekania, dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy.

Zdaniem związkowców przejecie PKP TELKOL przez PLK jest jedynym ratunkiem dla tej spółki i jej pracowników. To PLK zleca prace z branży telekomunikacyjnej, w tym utrzymanie urządzeń radiołączności kolejowej (mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu pociągów), które najczęściej wykonują firmy zewnętrzne. Związkowcy wskazują, że brak sprawnych działań finalizujących przejęcie PKP TELKOL przez PLK doprowadzi do jej upadłości.

Elżbieta Baczewska – przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w PKP TELKOL, stwierdziła: Doszliśmy do ściany. Mówimy dość! Jesteśmy tutaj, żeby zaprotestować przeciw sytuacji, która jest w spółce. Pracodawca za zgodą właściciela, czyli prezesa PKP S.A. Krzysztofa Mamińskiego, odebrał pracownikom praktycznie wszystko. Wypowiedziano układ zbiorowy pracy, na czym pracownicy stracili średnio około 800-1000 zł, zabrano premie, wypowiedziano porozumienie partnerów społecznych, które mówi o dialogu. Co to oznacza? W tej spółce nie ma dialogu. My przychodzimy na spotkania, bo nas zarząd wzywa po to, żeby usłyszeć, że ma do zwolnienia kolejne 50 czy 100 osób.

SZIK przygotowała Petycję adresowaną do Jacka Sasina – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych, którą odczytał Stanisław Kokot – Zastępca przewodniczącego sekcji zawodowej. Została ona przekazana osobom, które w imieniu ministra wyszły do zgromadzonych. 

Przez kilkadziesiąt minut trwało spotkanie delegacji związków zawodowych z przedstawicielami MAP. Tematem spotkania były problemy pracowników PKP TELKOL. Przedstawicie ministerstwa zadeklarowali większe wparcie dla realizacji przejęcia przez PLK spółki PKP TELKOL. 

Sprawę będziemy monitorować, na pewno nie pozwolimy na niekorzystny rozwój zdarzeń. 

Piotr Pazera

Kategoria:
pikieta02