Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Mazowsze: Most nad rzeką Czarną zapewni sprawny dostęp do kolei

Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., kierowcy w podwarszawskiej gminie Sułkowice przejeżdżają nowym mostem drogowym nad rzeką Czarną. Przebudowany most ułatwił dojazd do przystanku kolejowego w Sułkowicach i pobliskiego przejazdu kolejowo-drogowego na linii Warszawa – Radom. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na poprawę ważnej przeprawy 2,77 mln zł netto. Modernizacja była współfinansowana ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zakończyły się prace przy przebudowie mostu drogowego nad rzeką Czarną. Przeprawa łączy się z drogą gminną prowadzącą do przejazdu kolejowo-drogowego między Czachówkiem Południowym a Sułkowicami.

Prace polegały na odtworzeniu pierwotnych parametrów użytkowych obiektu i nie miały wpływu na ruchu pociągów. Most zyskał nowe przęsła i system odwodnienia. Betonowe i stalowe elementy obiektu zabezpieczono powłokami ochronnymi, by przedłuży trwałość i czas korzystania z przeprawy. Wzmocniono także fundamenty przyczółków. Nowe schody zapewniają dojście nad rzekę. Obiekt o szerokości 5 metrów i długości 8,5 metra ma po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

Modernizacja linii Warszawa Okęcie – Radom to jedna z największych inwestycji kolejowych prowadzonych w ostatnich latach, która wpłynęła nie tylko na sprawność ale i szybkość podróży ze stolicy do Radomia. Na szlaku zostały przebudowane i zmodernizowane przystanki kolejowe. Mieszkańcy gminy Sułkowice mają ułatwiony dostęp do kolei, a tym samym dojazd do pracy i szkół – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wsłuchują się w głos lokalnych społeczności, dlatego kolejowa spółka podjęła się przebudowy mostu drogowego. Dzięki inwestycji mieszkańcy Gminy Sułkowice mają ułatwione dojazd do przystanku kolejowego i mogą korzystać z pociągów – najbardziej ekologicznego środka transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dzięki inwestycji kolejowego zarządcy okoliczni mieszkańcy mają ułatwione dojazd do przystanku kolejowego w Sułkowicach oraz przejazdu kolejowo-drogowego na linii kolejowej Warszawa Okęcie – Radom (lk8).

Prace na moście drogowym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły w ramach projektu POIiŚ 5.1-3 pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa Okęcie – Radom (LOT A, B, F)” – Faza II.

W ramach zadania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wybudowane nowe i przebudowane przystanki od Czachówka Południowego do Radomia Głównego zyskały lepszy standard obsługi pasażerów i są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Są wyposażone w nowe wiaty, oświetlenie, nagłośnienie i gabloty informacyjne. Od Warki do Radomia dobudowano drugi tor, aby zwiększyć sprawność przewozów.

(PKP PLK)

Kategoria:
czarna22