Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Komfort pracy siedzącej

 

Osoby, które wykonują pracę siedzącą stykają się z dużą różnorodnością wyposażenia stanowiska pracy. W tym cyklu przybliżymy specyfikę fotela i wpływ na jego pracę, samopoczucie oraz zdrowie.

Spędzając większą ilość czasu pracy na fotelu, to właśnie on ma największy wpływ na nasz komfort. Może chronić lub powodować schorzenia zawodowe. W tym artykule omówimy jego części składowe, na co zwrócić uwagę przy regulacji fotela, aby nie powodował dodatkowych obciążeń, a zapewniał maksymalny komfort i bezpieczeństwo pracy. 

Elementy składowe – patrząc z perspektywy zewnętrznej budowy

Fotel zazwyczaj składa się z zagłówka, oparcia, podłokietników, siedziska, podstawy amortyzującej, mechanizmu obrotowego i podstawy. 

Zagłówek 

Podstawowym zadaniem zagłówka jest dawanie oparcia głowie. Odpowiednie wyregulowanie zagłówka – wysokość oraz odległość od głowy, może dobrze wpłynąć na mięśnie karku. Dlaczego?

Dołożenie dodatkowego punktu podparcia dla głowy zmniejsza napięcie mięśni. Czasem zdarza się, że jest zintegrowany z oparciem. Stosowane są zazwyczaj dwa rozwiązania: oparcie z regulowanym „łamaniem” na wysokości barków oraz bez. 

Po co te „łamanie”? Za jego pomocą możemy wyregulować właśnie zagłówek w kierunku głowy dając jej podparcie. Najlepsze marki samochodów mają właśnie taką regulację w swoich flagowych limuzynach. 

Oparcie

Jak sama nazwa mówi służy do opierania. Najlepiej jak sięga ono do karku, dając oparcie całym plecom. Może być wyposażone w regulację lędźwiową oraz adaptacje konturu bocznego. Zdarza się, że niektóre fotele mają oparcia rozkładane prawie do pozycji leżącej. 

Siedzisko

Wydaje się, że siedzisko to już prosty element. Właśnie nie. Dlaczego? Bo ciężar całego ciała spoczywa na siedzisku i od niego właśnie zaczynają się najczęściej schorzenia. Tutaj bardzo ważne jest wyprofilowanie, skład pianki, jego sprężystość. 

Podstawa amortyzująca 

Jej zadaniem jest amortyzowanie – przyjmowanie wszystkich „złych sił” działających na ciało. 

Mechanizm obrotowy

Mechanizm obrotowy jest elementem, którego zadaniem jest nie tylko ułatwienie zajmowania miejsca, ale znacznie ważniejsze – umożliwienie szybkiego opuszczenia stanowiska pracy w sytuacji awaryjnej. 

Podstawa

Najprostszy element, którego zadaniem jest ustalenie wysokości siedziska.

Damian Midura

Kategoria:
fotel01