Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Kolejarze zdali egzamin

Od momentu wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie było wiadomo, że do Polski trafi ogromna liczba uchodźców szukających schronienia przed wojną. Praktycznie wszystkie spółki wchodzące w skład grupy PKP natychmiast zaangażowały się w pomoc dla uchodźców. 

Na czterech dworcach – Przemyśl Główny, Chełm, Gorzów Wielkopolski i Warszawa Wschodnia – powstały punkty recepcyjne, z których mogą korzystać wszyscy obywatele Ukrainy. Punkty te działają całodobowo i oferują kompleksową pomoc i informację dla potrzebujących. Dodatkowo na terenie całej Polski uruchomiono na dworcach punkty informacyjne. Do dzisiaj koło miliona osób skorzystało z infrastruktury PKP. 

Największy ruch uchodźców skierował się do Warszawy. Kolejarze wspólnie ze służbami wojewody mazowieckiego sprawili, że Dworzec Centralny stał się prawdziwym centrum pomocy uchodźcom. Obok dworca stanął ogrzewany namiot KGHM, gdzie są wydawane posiłki i napoje, powstały dodatkowe toalety wokół dworca. Osoby potrzebujące pomocy medycznej mogą skorzystać z punktu medycznego znajdującego się w wydzielonym pomieszczeniu w holu głównym dworca. 

Na pierwszym piętrze została utworzona specjalna strefa dla kobiet z dziećmi. Zwiększono przepustowość bezpłatnego WiFi, dzięki czemu tysiące osób znajdujących się często tysiące kilometrów od rodziny mogą mieć z nią bezpłatny kontakt, także w formie połączeń video. 

W organizację pracy Dworca Centralnego włączyli się między innymi harcerze, którzy otrzymali od PKP dodatkowe pomieszczenia, gdzie znajduje się sztab rozdzielający pracę i rejestrujący wolontariuszy. 

Na wszystkich dworcach PKP w Warszawie toalety zostały udostępnione wszystkim – pasażerom i uchodźcom – bezpłatnie. 

Krzysztof Mamiński, przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei i prezes PKP S.A. poinformował, że Kolej Rosyjska i Kolej Białoruska zostały zawieszone w prawach członków Związku. Stowarzyszenie wyraża także pełną solidarność z Kolejami Ukraińskimi i deklaruje kontynuację wsparcia w tych trudnych dla Ukrainy chwilach. Międzynarodowy Związek Kolei, to organizacja zrzeszająca przedsiębiorstwa zajmujące się transportem kolejowym i reprezentująca je na arenie międzynarodowej. Organizację utworzono w 1922 roku, jej siedziba znajduje się w Paryżu. W UIC zrzeszonych jest ponad 200 przedsiębiorstw i innych organizacji działających na rzecz kolei z prawie 100 krajów na 6 kontynentach. UIC skupia zarządców infrastruktury, przewoźników, przedsiębiorców świadczących różne usługi dla transportu kolejowego i instytucje badawcze. 

Zbiórkę na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie uruchomiła także Fundacja Grupy PKP. – Na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę tysiące uchodźców każdego dnia dociera do Polski. Ci, którzy pozostali w swoim kraju, z męstwem i poświęceniem bronią ojczyznę przed agresorem. Z pomocą tym osobom ruszyła Fundacja Grupy PKP, która uruchomiła zbiórkę charytatywną na rzecz poszkodowanych w wyniku wojny rozgrywającej się tuż za naszą wschodnią granicą – czytamy na stronie internetowej Fundacji. 

– Jedni biorą tylko to, co są w stanie ze sobą zabrać, najważniejsze, by uciec jak najdalej od spadających bomb i strzałów. Są to najczęściej osoby starsze, a także kobiety z dziećmi. Zostawiając dorobek życia ze strachem i niepewnością wyruszają w trwającą nawet kilkadziesiąt godzin drogę do Polski, licząc, że znajdą pomoc i ochronę przed katastrofą, jaka ma miejsce w ich kraju. Tu czekają na nich ludzie o wielkich sercach, gotowi do tego, by choć trochę ulżyć im w cierpieniach. Inni natomiast postanowili pozostać na swojej rodzinnej ziemi, by z determinacją, wytrwałością i nieustępliwością chronić to, co wiąże się z ich historią, kulturą i tradycją – zachęca do wsparcia Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP. 

Osoby chcące przyłączyć się do zbiórki prosimy o wpłaty na numer konta: 92 1320 0019 1649 3010 2000 0005. W tytule przelewu należy wpisać: „Darowizna na cele statutowe – pomoc dla Ukrainy”.

Wszyscy obywatele Ukrainy mogą podróżować pociągami Intercity bezpłatnie, muszą jedynie okazać paszport, dowód tożsamości lub inny dokument potwierdzający ich obywatelstwo. PKP Intercity uruchomiły infolinię w języku ukraińskim, gdzie w codziennie w godzinach od 8 do 20 można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące oferty tej spółki. Infolinia ma dwa numery: +48 22 473 00 86 i bezpłatny 0800 033 022.

Paweł Skutecki

Kategoria:
Pawe³06