Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

„Bóg, Honor, Ojczyzna” – to była Jego dewiza. Pożegnanie Stanisława Mudlaffa

15 grudnia 2021 roku o godz. 11:29 w Akademii Medycznej w Gdańsku na Wydziale COVidowym zmarł Stanisław Mudlaff – kolejarz, maszynista Lokomotywowni PKP Gdynia Grabówek, działacz NSZZ „Solidarność” i jej struktur podziemnych w stanie wojennym, członek Zarządu Głównego Związku Solidarności Polskich Kombatantów. 

Stanisław Mudlaff, urodził się 29 października 1945 roku w Lisewie, gmina Krokowa, na Kaszubach. Po ukończeniu szkoły zawodowej w 1962 roku podjął pracę w Puckich Zakładach Mechanicznych. Już wtedy odmówił wstąpienia do ZMS i PZPR, co skutkowało brakiem awansu.

Za namową kierownictwa zakładu zwolnił się i podjął pracę jako pomocnik maszynisty w Lokomotywowni PKP Gdynia Grabówek, gdzie później jako maszynista pracował do emerytury w roku 1998. 

W czerwcu 1970 roku wziął ślub z Marianną, pochodzącą z Województwa Lubelskiego, która po ukończeniu Technikum Rolniczego podjęła pracę w swoim zawodzie w Rekowie k/Pucka. 

W tym samym roku w sierpniu poniosła śmierć tragiczną, wyrzucona z jadącego pociągu. Milicja nie znalazła sprawców tego wypadku. Stasio, bo tak Go wszyscy nazywali, stwierdził wówczas, że sprawcami wypadku były „siły wyższe komunizmu”. 

W grudniu 1970 roku Stasio Mudlaff odmówił dalszej jazdy kolejką SKM, z powodu zbyt dużego stężenia gazu łzawiącego w powietrzu i przyłączył się do demonstrujących przed gmachem PZPR w Gdańsku. 

W 1974 roku Stasio ożenił się ponownie. Jego wybranką była Wiesława Kaszubka. Małżeństwo to przetrwało ponad 47 lat, a Rodzina Stanisława Mudlaffa powiększyła się o trzech synów i dwie córki. 

W czasie strajków sierpniowych na Wybrzeżu wraz z kolegami powołuje Międzyzakładowy Komitet Strajkowy Węzła Kolejowego z siedzibą w Lokomotywowni PKP Gdynia Grabówek, który po podpisaniu Umów Sierpniowych przekształca się w Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” Lokomotywowni PKP Gdynia Grabówek. Organizacja działa do wyborów 4 czerwca 1989 roku. 

W okresie stanu wojennego Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” nie zaprzestała swojej działalności związkowej, walcząc na różne sposoby z dyktaturą komunistyczną. Między innymi rozwożąc po całej Polsce prasę podziemną, różne materiały, a także ubrania kolejowe dla ukrywających się działaczy NSZZ „Solidarność” szczebla krajowego. 

Stasio chętnie nawiązywał kontakty z byłymi działaczami, opuszczającymi obozy internowania w celu dalszej z nimi współpracy związkowej w podziemnej „Solidarności”. 

Chętnie współpracował z Tajnym Kolejowym Komitetem Koordynacyjnym Obszaru Północnego NSZZ „Solidarność” i był dyspozycyjny w pracy podziemnej z TKKK OP NSZZ „Solidarność”, zachowując ściśle zasady konspiracji. 

Również w wyborach 1989 roku chętnie pomagał przy ich przeprowadzeniu i organizacji w Okręgu Wyborczym, obejmującym Gdynię, Sopot, Rumię i Gminę Kosakowo. 

Będąc na emeryturze udzielał się w pracy związkowo-kombatanckiej w Związku Solidarności Polskich Kombatantów, będąc jego członkiem, a później w październiku 2021 roku na Kongresie został wybrany Członkiem Zarządu Głównego ZSPK. Brał udział w wielu uroczystościach religijno-patriotycznych i państwowych. 

Nie lubił przegrywać, ale przegrał niestety z COV-19. Za całokształt pracy związkowej w stanie wojennym, z inicjatywy kolegów oraz Zarządu Głównego Związku Solidarności Polskich Kombatantów w Gdańsku, otrzymał od Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych „status działacza opozycji antykomunistycznej”.

Dziś Stanisława Mudlaffa nie ma wśród nas, odszedł do Pana. Cześć Jego Pamięci…

W imieniu członków Związku Solidarności Polskich Kombatantów w Gdańsku Rodzinie Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. 

Zbigniew Iwaniuk – Prezes

Kategoria:
Iwaniuk01 Arch. SolkolArt (2)