Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

42. Rocznica strajku głodowego kolejarzy

 

W niedzielę, 23 października, na placu przed dworcem PKP Wrocław Główny odbyły się obchody upamiętniające 42. Rocznicę Protestu Głodowego Kolejarzy, którzy w obronie praw pracowniczych i NSZZ „Solidarność” podjęli wówczas głodówkę na terenie (dziś już historycznej) Lokomotywowni w pamiętnym roku 1980. W uroczystości udział wzięli m.in. Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Bittel – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Krzysztof Mamiński – Prezes Zarządu PKP S.A., Andrzej Olszewski – Członek Zarządu PKP S.A., Krzysztof Golubiewski – Członek Zarządu PKP S.A., niektórzy bohaterowie tamtych wydarzeń, delegacje kolejarzy z całego kraju, poczty sztandarowe.

Msza św. w kaplicy. Wieńce i kwiaty pod pomnikiem.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od Mszy świętej w dworcowej kaplicy, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. 

Niestety, obecnie jesteśmy świadkami dewaluacji wartości, o które wtedy, przed 42 laty, z narażeniem życia walczono. Z trudem przychodzi nam pełna akceptacja pełnego etosu „Solidarności”. Owszem, potrafimy korzystać ze wszystkich wywalczonych wtedy praw. Ale mniej pamiętamy o postawie „Solidarności”, wspólnotowości, o zasadzie jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Pamiętamy zaś o prawie do wolności, ale interpretujemy je bardzo egoistycznie. To zaprzeczenie idei solidarności, której istotą jest zawsze razem, nie przeciw drugiemu. – powiedział w homilii ks. Arcybiskup. 

Po modlitwie uczestnicy przeszli pod pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki kolejarzy gdzie złożono wieńce i kwiaty. 

Cześć bohaterom tamtych czasów

– Byliście gotowi poświęcić własne życie dla tej wielkiej idei solidarności międzyludzkiej. Chylę czoła i oddaję cześć wam jako wielkim bohaterom tych czasów. Dzięki waszej postawie tutaj we Wrocławiu zrodziła się ta najważniejsza solidarność – międzyludzka. Ona dała podstawę do tego, że wkrótce po tym strajku zalegalizowano NSZZ „Solidarność”. To ogromna wasza zasługa. Dziękuję za waszą determinację oraz postawę. – powiedział Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP zwracając się do nielicznych żyjących bohaterów tamtych wydarzeń w roku 1980. 

Agnieszka Soin, posłanka PiS-u odczytała list marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

„Przesłanie protestujących dotarło do opinii publicznej, spotkało się z dużym uznaniem i poparciem szerokich grup społecznych. Uczestnicy strajku głodowego osiągnęli wyznaczone cele. Bohaterowie tamtych wydarzeń zasługują na niezatartą pamięć i wdzięczność. (…)

Do uczestników tamtych wydarzeń, kieruję słowa uznania za odważną, zdeterminowaną i pełną odpowiedzialności postawę. Dziękuję kolejarskiej społeczności za ogromny wkład w zmagania o odzyskanie niepodległej Polski. A organizatorom obchodów dziękuję za pielęgnowanie historycznego dziedzictwa i przekazywanie młodym pokoleniom patriotycznych wartości.” 

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odczytał list ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. 

Obecność tych licznych pocztów sztandarowych i ta żywa pamięć świadczy o tym, że tamta siła jest w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”. Dla nas wszystkich jest to wielkie zadanie, aby o tym pamiętać i tę siłę w sercu pielęgnować. – powiedział Andrzej Bittel. 

Odznaczenia dla zasłużonych

Podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych decyzją Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Henryk Grymel – przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” oraz Barbara Miszczuk – członek Prezydium KSK „Solidarność”, przewodnicząca Sekcji Zawodowej PKP S.A. 

Odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Solidarności na kolei” otrzymali: Mieczysław Cykman, Jerzy Dul, Emilia Freńdo, Bogdan Gierałtowski, Jan Gliszczyński, Jacek Iwański, Maria Kozak, Irena Kruszyńska, Zygmunt Łach, Stanisław Jan Pieczykolan, Marian Mieczysław Pulnik, Marek Reclaw, Marek Stachurski, Mirosław Szewczyk, Paweł Szóstak, Roman Józef Zybała.

(na podstawie dostępnych materiałów aw)

Kategoria:
g³ód22