Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

VIII Kongres Rozwoju Transportu „Strategiczne znaczenie kolei w Nowym Porządku Gospodarczym”

 

W dniach 14 i 15 czerwca 2022 w Toruniu i Bydgoszczy odbywał się zorganizowany przez Klaster Luxtorpeda 2.0 VIII Kongres Rozwoju Transportu. Wśród patronów medialnych było również czasopismo „Wolna Droga”, a moderatorem jednego z Paneli Mirosław Lisowski – Redaktor Naczelny Dwutygodnika.

Toruń, 14 czerwca 2022 r.

Tegoroczny Kongres Rozwoju Transportu, to niebagatelne, jedno z największych wydarzeń związanych z sektorem transportowym. Wzięli w nim udział przedstawiciele władzy centralnej, największych firmy związanych branżą, eksperci i obserwatorzy rynku. 

Tegoroczna, ósma edycja odbywała się pod hasłem Strategiczne znaczenie kolei w Nowym Porządku Gospodarczym.

Sektor kolejowy w Polsce jest w okresie wdrażania wielu istotnych programów oraz przeprowadzania wielkich inwestycji. Realizacja długoterminowych strategii jest ogromnym wyzwaniem i w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej oraz geopolitycznej wymaga ciągłej korekty. Podczas tegorocznej edycji Kongresu, dyskutowano o zagadnieniach, które mogą mieć kluczowe znaczenie w czasie zagrożeń militarnych, trwającej wojny na Ukrainie, jaką rolę ma do odegrania kolej, jaki wpływ będzie miała niestabilna sytuacja na światowych rynkach, co spowodują rosnące ceny paliw i rosnąca inflacja. Jak radzić sobie w zderzeniu z zielonym ładem i utworzonym nowym porządkiem gospodarczym.

Panele tematyczne

Podczas pierwszego dnia Kongresu po wystąpieniu wprowadzającym Czesława Warsewicza – Przewodniczącego Rady Klastra „Luxtorpeda 2.0” zatytułowanym „Nowy Światowy Ład Gospodarczy w obliczu wojny” podjęto rozważania i dyskusję w czterech panelach tematycznych.

Panel I – Realizacja projektów na krawędzi terminowości w obliczu wojny, pandemii i inflacji.

Panel II – Zielony transport publiczny – perspektywy i bariery rozwojowe.

Panel III – Czy cyfryzacja może być rozwiązaniem problemów dla branży transportu towarowego?

Panel IV – Oszczędność i optymalizacja czy rozwojów i odważne inwestycje? Kolej w perspektywie dekady. Moderatorem Panelu był Mirosław Lisowski, Redaktor Naczelny „Wolnej Drogi”, a Prelegentami: Arnold Bresch – Członek Zarządu, Dyrektor ds. realizacji inwestycji; Adam Laskowski – Członek Zarządu PKP Intercity S.A.; Artur Martyniuk – Prezes Zarządu POLREGIO S.A.; Adam Musiał – Dyrektor Generalny Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei; Angelina Shurganova – Specjalistka Komisji OSŻD ds. Infrastruktury i taboru kolejowego; Czesław Warsewicz – Przewodniczący Rady Klastra „Luxtorpeda 2.0”; Aleksander Wołowiec – Zastępca Dyrektora ds. Interesariuszy Kolejowych, Biuro Relacji z Otoczeniem Inwestycji CPK. (całość Panelu IV do obejrzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=gNwgaXHiBzg)

Zwiedzanie Torunia

W godzinach popołudniowych uczestnicy Kongresu zwiedzali toruńskie zabytki. 

TORUŃSKIE ABC – czyli zwiedzanie z przewodnikiem najważniejszych zabytków toruńskiej starówki z zewnątrz: bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywa Wieża, Brama Klasztorna, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika, toruńskie kamienice mieszczańskie: Dwór Artusa, Dom Eskenów, Dom Mikołaja Kopernika, Kamienica pod Gwiazdą, gotyckie obiekty sakralne – Katedra śś. Janów, Kościół NMP, pomniki Starego Miasta, Aleja Gmerków, Piernikowa Aleja Gwiazd.

PLANETARIUM „Światła północy” – to najnowsza produkcja, której premiera odbyła się w II połowie kwietnia. W seansie prezentowane jest niebo nad Toruniem i przede wszystkim ukazane są zorze polarne, jednocześnie wytłumaczone jest jak powstają i jakie legendy są z nimi związane. W trakcie seansu udajemy się też w podróż po Układzie Słonecznym.

Bydgoszcz, 15 czerwca 2022 r.

Drogi dzień Kongresu, to przejazd pociągiem ELFII z Torunia do Bydgoszczy i wizyta uczestników w zakładzie głównym PESA Bydgoszcz S.A oraz wizyta studyjna w bydgoskim Oddziale PKP CARGO.

(„aw”)

Kategoria:
kongres14