Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

PKP Intercity upamiętnia Macieja Miechowitę

czerwca 2023 roku na tory wyjechał pociąg IC Miechowita. W ten sposób PKP Intercity pragnie przybliżyć pasażerom sylwetkę nadwornego medyka Zygmunta I Starego, wybitnego lekarza i humanisty epoki odrodzenia. Właśnie w tym roku przypada pięćsetna rocznica jego śmierci. 

Uroczystość nadania nazwy miała miejsce w Miechowie – pierwszym przystanku na trasie pociągu z Krakowa do Piły. To właśnie w tej miejscowości urodził się Maciej Miechowita – znakomity lekarz i autor prac z zakresu medycyny, a także jeden z najwybitniejszych humanistów, zajmujący się historią, geografią, astrologią i alchemią, rajca Krakowa i profesor Akademii Krakowskiej.

– Wielomiliardowe inwestycje w tabor, ale także w infrastrukturę i rozwiązania technologiczne, przywracają rolę i znaczenie kolei w naszym kraju. Polacy widzą i doceniają postępujący rozwój połączeń kolejowych, o czym świadczą frekwencyjne rekordy. PKP Intercity świadcząc usługi przewozowe świadomie podejmuje się misji społecznej, m.in. przybliżając sylwetki wielkich rodaków. Kursujący pociąg między Krakowem a Piłą z przystankiem w Miechowie, będzie przypominać o ważnej postaci w historii Polski, jaką był Maciej Miechowita – podkreśla Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Pociąg IC Miechowita będzie kursować codziennie między Krakowem Głównym a Piłą Główną. Wyruszy ze stolicy Małopolski o 10:20 a do Piły dojedzie o 17:01. Po drodze zatrzyma się w Miechowie, Częstochowie, Ostrowie Wielkopolskim czy Poznaniu. W odwrotnym kierunku wyruszy o 11:24, by po niecałych siedmiu godzinach o 18:07 przyjechać do stacji Kraków Główny. 

Maciej Miechowita żył na przełomie XV i XVI wieku. Dzięki swoim dokonaniom i oryginalnym, jak na tamte czasy, koncepcjom leczenia zyskał miano „rodzimego Hipokratesa”. Jego „Conservatio sanitatis” jest jednym z pierwszych polskich traktatów medycznych. Zawierał on ogólne wskazówki, dotyczące zachowania dobrego zdrowia. Natomiast jego najsłynniejszym dziełem jest „Chronica Polonorum” (Kronika Polska), opisująca dzieje Polski do czasów wstąpienia na tron Zygmunta I Starego. 

PKP Intercity od kilku lat angażuje się w popularyzację i upamiętnianie ważnych postaci historycznych i wydarzeń. Nadanie nazwy Miechowita pociągowi kursującemu z Krakowa do Piły to kolejna taka inicjatywa przewoźnika. W listopadzie 2021 roku narodowy przewoźnik nadał nazwę Marszałek Piłsudski pociągowi kursującemu z Krakowa do Warszawy. W tym samym roku okleił jedną ze swoich lokomotyw okolicznościową grafiką z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Natomiast w 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw ozdobionych biało-czerwoną grafiką, a na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural, ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości. 

– Dbamy nie tylko o dobre relacje, łącząc już od ponad 20 lat Polskę i Polaków, lecz także pielęgnujemy historię Polski i popularyzujemy wiedzę na temat najważniejszych postaci oraz wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny. W ten sposób chcemy zatroszczyć się o nasze wspólne korzenie – podsumowuje Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity. 

– Urodzony w Miechowie Maciej Miechowita jest jedną z najwybitniejszych osobowości wywodzących się z naszego miasta. Cieszy mnie niezmiernie, że pięćset lat po jego śmierci kolejny raz przypominamy tę ważną dla polskiej historii postać. Dzięki temu mieszkańcy różnych zakątków kraju będą mieli okazję dowiedzieć się o Jego dokonaniach, a też poznać barwny życiorys uczonego. Zapraszam do odwiedzenia rodzinnego miasta Miechowity, w którym się wychowywał, uczył oraz czerpał inspiracje – mówi Dariusz Marczewski, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów.

(PKP Intercity)

Kategoria:
minis13