Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Obchody Święta Kolejarza w RSK Kraków

24 listopada 2021 roku Regionalna Sekcja Kolejarzy w Krakowie zorganizowała uroczyste obchody Święta Kolejarza. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto mszą świętą w intencji kolejarzy, członków NSZZ „Solidarność” zarówno żyjących, jak i tych, którzy już odeszli na wieczną służbę. Mszę Świętą koncelebrował ks. Grzegorz Szewczyk, proboszcz parafii św. Floriana i duszpasterz kolejarzy Archidiecezji Krakowskiej, który wygłosił homilię.

Po mszy wszyscy udali się w towarzystwie orkiestry dętej do Domu Kolejarza, gdzie odbyło się spotkanie kolejarzy. Wszystkich przywitał przewodniczący RSK NSZZ „Solidarność” Henryk Sikora. Szczególnie gorąco przywitał zaproszonych gości, a byli to: Tomasz Tomala – szef gabinetu politycznego Ministra Infrastruktury, Łukasz Smółka – wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Kazimierz Mazur – Komendant Regionalny SOK w Krakowie, Krzysztof Kotowicz – Członek Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, Józef Dąbrowski – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, oraz dyrektorzy zakładów pracy z terenu małopolski.

Następnie pozdrowienia dla kolejarzy przekazali kolejno Tomasz Tomala, Łukasz Smółka, Kazimierz Mazur, który przypomniał, że to właśnie w Krakowie w 1918 roku została powołana Wojskowa Straż Kolejowa. Przekazał przewodniczącemu Sikorze reprodukcję zdjęcia pierwszych strażników kolei.

Po tych wystąpieniach odbył się panel, który prowadził członek IPN w Krakowie Andrzej Malik, a udział w nim wzięli: Józef Dąbrowski, Krzysztof Kotowicz oraz Henryk Sikora.

Józef Dąbrowski wspominał okres tworzenia pierwszych struktur ponadzakładowych „Solidarności” na terenie byłej PDOKP i swój wybór na pierwszego szefa „Solidarności”. Wspominał również okres stanu wojennego, pobytu w więzieniach i strachu, jakie musiała ponosić rodzina nie mająca pojęcia, co się z nim dzieje.

Z kolei Krzysztof Kotowicz wspominał okres tworzenia związku w Gliniku. Natomiast Henryk Sikora odniósł się do obecnej sytuacji związku i jego roli w obronie praw pracowniczych.

Po panelu nastąpiła część artystyczna, którą swoim występem uświetnił znany aktor, piosenkarz i artysta kabaretowy, występujący między innymi w kabarecie RAK, Krzysztof Respondek.

Adam Dyląg

Kategoria: ,
Dyl25