Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Niezwykła epoka węgla i pary

 

Budowa, a następnie rozwój dróg żelaznych na ziemiach polskich nadały niezwykłą dynamikę gospodarce i odmieniły życie społeczeństwa – stały się symbolem nowych czasów. Nie byłoby to możliwe bez ludzi kolei, bez tysięcy osób różnych profesji. Fundacja Grupy PKP i Fundacja Stare Powązki zapraszają uczniów wraz z nauczycielami na lekcje historyczne „Ludzie kolei żelaznych spoczywający na Starych Powązkach”, odbywające się na jednej z najpiękniejszych i najbardziej cennych nekropolii w Europie. 

Cmentarz Powązkowski, to panteon ponad dwustu lat dziejów Warszawy, a także polskiego narodu. Działania z zakresu ochrony i restauracji dzieł sztuki, jak również promocji nekropolii jako wielkiego dziedzictwa kulturowego, podejmuje Fundacja Stare Powązki. Dzięki licznym programom edukacyjnym zwraca uwagę na znaczenie dziedzictwa kultury jako ważnego wyznacznika tożsamości narodowej. Jedną z licznych propozycji Fundacji, skierowanych do uczniów i nauczycieli, jest podręcznik „Lekcje pamięci. Przewodnik metodyczny po Starych Powązkach”.

Żywa lekcja historii o polskiej kolei

Wskazana publikacja umożliwia przygotowanie zajęć dla uczniów bezpośrednio na Cmentarzu Powązkowskim. Opracowanie zawiera m.in. szereg scenariuszy lekcyjnych przybliżających historię Polski i Warszawy przez pryzmat osób spoczywających na Starych Powązkach. Jednym z proponowanych tematów jest scenariusz zatytułowany „Ludzie kolei żelaznych spoczywający na Starych Powązkach”. 

Scenariusz powstał dzięki współpracy Fundacji Grupy PKP i Fundacji Stare Powązki. Przedstawia sylwetki spoczywających na cmentarzu budowniczych dróg żelaznych na ziemiach polskich, jak również historię powstania oraz rozwoju kolejowych szlaków. Pokazuje również, jak ogromne znaczenie miała i ma kolei w życiu gospodarczym, a także społecznym. Uczniom końcowych klas szkoły podstawowej, którzy stoją przed wyborem swojej dalszej ścieżki edukacyjnej, scenariusz prezentuje natomiast perspektywy i możliwości, jakie daje branża kolejowa osobom o różnych umiejętnościach i kompetencjach. 

Scenariusz „Ludzie kolei żelaznych spoczywający na Starych Powązkach” w formie pliku PDF można pobrać ze strony: https://edukacja.stare-powazki.pl/ludzie-kolei-zelaznych-spoczywajacy-na-starych-powazkach/

Zajęcia z nauczycielem lub z przewodnikiem

Przedstawiony materiał jest doskonałą podstawą do zorganizowania przez nauczycieli spotkania edukacyjnego dla uczniów, będącego jednocześnie spacerem historycznym po Cmentarzu Powązkowskim. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w nieodpłatnej lekcji poprowadzonej przez wykwalifikowanego przewodnika. 

Szkoły, zainteresowane uczestnictwem w lekcjach, zapraszamy do zgłaszania się poprzez formularz rezerwacyjny (https://edukacja.stare-powazki.pl/rezerwacja/). Zwiedzanie możliwe jest we wtorki i czwartki.

Jednym z najważniejszych zadań zarówno dla Fundacji Grupy PKP, jak i Fundacji Stare Powązki, jest wsparcie edukacji młodych pokoleń w duchu patriotyzmu i szacunku dla kultury oraz historii Polski. Dlatego wspólnie zachęcamy placówki oświatowe, przede wszystkim te o profilu kolejowym, do skorzystania z przedstawionej oferty i odwiedzenia Cmentarza Powązkowskiego – pomostu między przeszłością a współczesnością.

Fundacja Grupy PKP

Kategoria:
epoka21