Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Listopad miesiącem kolejarskiej rodziny

25 listopada, to najważniejsza data w kalendarzu każdego kolejarza. To właśnie wtedy przypada liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki pracowników kolei, jak również Święto Kolejarza. Przez cały miesiąc odbywały się uroczystości i wydarzenia religijne, podczas których pracownicy kolei, w tym przedstawiciele władz kolejowych oraz związków zawodowych, a także emeryci i renciści zawierzali Bożej opatrzności sprawy środowiska kolejarskiego.

W dniach 6-7 listopada z modlitwą o rozwój polskich kolei, zachowanie etosu służby, a także bezpieczeństwo na torach na Jasną Górę przybyli uczestnicy 38. Pielgrzymki Kolejarzy. Wydarzenie to było również formą dziękczynienia za życie i nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego słowa „Wszystko postawiłem na Maryję” były hasłem spotkania u podnóży jasnogórskiego klasztoru.

Uroczystej liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który w homilii zwrócił uwagę na zasługi środowiska kolejarskiego w pracy na rzecz rozwoju Polski, a także na odwagę i zaangażowanie kolejarzy w zrywy niepodległościowe naszego narodu.

Wasz udział w pielgrzymce jest znakiem, że leżą wam na sercu wartości duchowe, te wartości, które są wpisane w historię naszej ojczystej ziemi od 1055 lat chrześcijaństwa. Bez tych wartości nie da się rozwiązać obecnych problemów, bez nich nie zbudujemy pomyślnej przyszłości – wskazał abp Stanisław Budzik.

Uczestnicy pielgrzymki modlili się również za Ojczyznę. Duszpasterz kolejarzy – ks. Ryszard Marciniak – przypomniał o powołaniu polskich wiernych do wypełniania Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zaapelował też o jedność w różnych zawodach i środowiskach, także wśród kolejarzy: – Żeby współpraca polegała na przyjaźni i bliskości między drugim człowiekiem, bo zawsze na kolei wszyscy byli rodziną – wskazał duchowny. 

Coroczne spotkanie w Bazylice Św. Krzyża

Tydzień po pielgrzymce do Częstochowy przedstawiciele środowiska kolejarskiego spotkali się w Warszawie, gdzie w Bazylice Św. Krzyża została odprawiona coroczna msza św. w intencji polskich kolejarzy. Transmisja eucharystii odbyła się również w Programie I Polskiego Radia (dostępna do odsłuchania pod adresem https://www.polskieradio.pl/7/4420). Liturgii przewodniczył moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszard Marciniak. 

Słowo do wiernych skierował krajowy duszpasterz kolejarzy, ks. Eugeniusz Zarębiński. Przywołując przesłanie Jezusa Chrystusa podkreślił: Jakże symboliczna jest nasza praca, służba społeczna jako kolejarzy. Pomaga osiągać cele te materialne wielu gałęziom gospodarki. Pomaga ludziom osiągać te doczesne, tymczasowe cele podróżujących. Warto, abyśmy przyjęli prawdę z dzisiejszej liturgii, że to Jezus jest naszym towarzyszem drogi, który umacnia nas swoim Słowem i Ciałem, budzi nadzieję w tej podróży na spotkanie z nim w wieczności.

Po zakończonej mszy św. delegacja kolejarzy złożyła kwiaty przed tablicą wskazującą miejsce, gdzie umieszczono serce Władysława Stanisława Reymonta, który pierwsze kroki zawodowe stawiał na kolei. Był zatrudniony na stanowisku pomocnika dozorcy plantowego, co jest odpowiednikiem dzisiejszego toromistrza.

Całodobowa kaplica dostępna na dworcu we Wrocławiu

Wyjątkowe wydarzenie odbyło się w Święto Kolejarza. 25 listopada miało miejsce uroczyste poświęcenie kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której patronką została św. Katarzyna Aleksandryjska. Kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu powstała z inicjatywy kolejarzy i ks. Jana Kleszcza, kapelana dolnośląskich kolejarzy i proboszcza parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie. Poświęcenia kaplicy dokonał abp Józef Kupny.

Na początku uroczystości Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A., dokonał symbolicznego wręczenia metropolicie wrocławskiemu klucza do kaplicy. Prezentacji poświęconego miejsca modlitwy dokonał ks. Jan Kleszcz, który mówił m.in. o znajdującej się w niej figurze św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz o Pierwszej Adorującej – Matce Bożej, której postać „wpleciona” jest w monstrancję. Podkreślał, że ma to być miejsce osobistych spotkań z Bogiem przed Najświętszym Sakramentem.

Wrocławska kaplica, to 26. „gwiazda” na płaszczu Maryi. Symboliczne gwiazdy w tym płaszczu to kaplice, gdzie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój.

Kaplica, której przebudowę oraz urządzenie wsparła przekazaną darowizną Fundacja Grupy PKP, dostępna jest przez cały tydzień, również w nocy. 

We wspomnianych uroczystościach Fundację Grupy PKP reprezentowała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu. 

Fundacja Grupy PKP

Kategoria:
listopad26