Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Debata POLREGIO

Perspektywy i kierunki rozwoju kolei regionalnej

 

W tym roku POLREGIO, największy przewoźnik pasażerski w Polsce przewiózł aż o 20 mln więcej pasażerów niż w 2021. O tym, jak utrzymać ten pozytywny trend rozmawiali pod koniec września kluczowi przedstawiciele spółki, urzędów marszałkowskich oraz administracji publicznej i samorządów.

Rozmowę o przyszłości kolei regionalnej w najbliższych latach zainicjowało POLREGIO. Wzięli w niej udział: Paweł Borys – Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Piotr Pilch – wicemarszałek województwa podkarpackiego, Ireneusz Merchel – Prezes Zarządu PKP PLK, Joanna Lech – Dyrektorka Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Marcin Trela – wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego oraz Krzysztof Zdziarski – Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz S.A., a debatę poprowadził Artur Martyniuk – prezes zarządu POLREGIO.

Wśród poruszanych tematów pojawiły się kierunki rozwoju kolei (także w kontekście sytuacji makroekonomicznej), inwestycje, instrumenty finansowania czy bezpieczeństwo. Rozmówcy doszli też do wspólnego wniosku, że by utrzymać pozytywną tendencję wzrostu liczby pasażerów, niezbędne są dalsze inwestycje w infrastrukturę i nowy tabor oraz zwiększenie liczby połączeń. W tych obszarach od pewnego czasu dużo się dzieje, jednak niezbędne jest przyspieszenie działań.

Polacy z jednej strony słusznie kalkulują, że rezygnacja z samochodu na rzecz pociągu po prostu się opłaca, z drugiej zaś – coraz większą uwagę przywiązują oni do kwestii środowiskowych, a kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Decydującym czynnikiem, który podtrzyma pozytywny trend postpandemicznego powrotu Polaków na kolej, będzie jednak dostępność połączeń oraz jakość świadczonych przez przewoźnika usług – wskazywał Paweł Borys, prezes zarządu PFR.

Dobrze zorganizowany transport kolejowy ma szczególne znaczenie dla polskiej gospodarki i spełniania potrzeb oraz aspiracji milionów jego użytkowników. Regularnie i punktualnie docierając do nawet najmniejszych i najsłabiej zaludnionych miejscowości, walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym ich mieszkańców, którzy zasługują na równy dostęp do wszystkich usług czy obiektów – powiedział Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO.

Przykładem programu inwestycyjnego o właściwej skali jest realizowany przez POLREGIO zakup do dwustu nowoczesnych, elektrycznych zespołów trakcyjnych (ETZ) do obsługi kolejowych przewozów pasażerskich.

Już w najbliższych tygodniach planujemy podpisać umowy ramowe z producentami taboru, a za około pół roku zawarte powinny zostać umowy wykonawcze. Dzięki temu najpóźniej w 2026 roku nasi pasażerowie będą mogli korzystać z nowych, komfortowych pociągów – deklarował Artur Martyniuk.

To, jak należy poszerzać ofertę przewozową i wychodzić tym samym naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, pokazuje województwo podkarpackie. Dzięki znacznemu rozwojowi oferty kolejowej dla mieszkańców województwa, duża ich część zostawia dziś samochody na parkingach, przesiadając się do komunikacji zbiorowej.

Udana współpraca władz naszego województwa z POLREGIO, skutkująca przywracaniem czy uruchamianiem kolejnych połączeń, okazała się jeszcze cenniejsza w obliczu agresji Rosji na Ukrainę i konieczności bezpiecznego przetransportowania z rejonów przygranicznych setek tysięcy uchodźców. Skala tego wyzwania była ogromna, ale wspólnie daliśmy radę – przypomniał także obecny na spotkaniu Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

W ostatnich latach wiele wysiłku włożono w budowę bądź odtworzenie regionalnych połączeń kolejowych do szeregu miejscowości, mowa tu m.in. o Hajnówce, Busku-Zdroju, czy Mielcu. Rośnie także świadomość włodarzy największych metropolii. 

Zdają oni sobie sprawę, że rozwój połączeń kolejowych z mniejszymi ośrodkami umożliwia znaczne ograniczenie korków na miejskich ulicach, przyczynia się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń oraz pozytywnie wpływa na wzrost gospodarczy całego regionu.

Materiał przygotowany na podstawie artykułu Polskiej Agencji Prasowej.

(POLREGIO)

Kategoria:
Regio21