Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Poza koleją: Wojna go skruszyła, ale Rosjanie nie dali za wygraną

Na Targach Turystycznych we Wrocławiu (w marcu br.) stoisko Kamieńca Ząbkowickiego zdobyło nagrodę dla najlepszego wystawcy. Niewątpliwie przyczyniła się do tego promocja największej atrakcji tej miejscowości, czyli Pałacu Mariany Orańskiej.

 

Wybrałem się już po targach na specjalną konferencję poświęconą Pałacowi pt. „Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim”, która odbyła się w nocnej scenerii niezwykłego zabytku. Wynikało to z tego, że na koniec wystąpień gości i ekspertów, zaprezentowano multimedialny pokaz na Pałacu Marianny.

Chociaż ten obiekt jest stosunkowo blisko Wrocławia (75 km), zaledwie niewiele ponad godzinę drogi, chociaż istnieje już 150 lat (obchody odbywały się dwa lata temu), to na razie nie dorównuje popularności Zamkowi Książ. Śmiem jednak twierdzić, że w ciągu najbliższej dekady, to ten zabytek może doczekać się najazdu turystów na niespotykaną skalę. Warunek jest jeden. Włodarze Kamieńca Ząbkowickiego muszą wykazać się dalej determinacją w pozyskiwaniu środków na jego dalszą renowację i promocję.

Podczas tej ostatniej konferencji przedstawiono historię Pałacu, wystawę ocalałych artefaktów i zdjęć oraz odbyła się premiera książki Jerzego Organiściaka pt. „150 lat Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim”.

– W dzieło odbudowy i rewitalizacji Pałacu zainwestowano od 2012 już kilkanaście milionów złotych. Warte podkreślenia jest też, że w pierwszym roku inwestycji odwiedziło nas w ciągu roku kilka tysięcy turystów, a po 10 latach Pałac odwiedziło już prawie 100 tysięcy osób – opowiadał Burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.

Wyraził też dumę z tego, że Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 19 marca br. rozporządzenie w sprawie uznania za Pomnik Historii kompleksu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim.

Czytamy tam między innymi: „Uznaje się za pomnik historii „Kamieniec Ząbkowicki – zespół architektoniczno-krajobrazowy”, położony w Kamieńcu Ząbkowickim, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim. Celem ochrony pomnika historii jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe oraz walory przestrzenne i krajobrazowe, unikatowego pod względem skali założenia architektoniczno-krajobrazowego łączącego dziewiętnastowieczny zespół pałacowo-parkowy z zabudowaniami dawnego opactwa cystersów, w myśl założeń ideowych, kompozycyjnych i ekspozycyjnych epoki romantyzmu.

Historia Pałacu jest ściśle związana z burzliwymi dziejami tego miejsca. Jednak obiekt ten nie został zniszczony podczas II wojny światowej, ale dopiero przez Rosjan, którzy nie tylko go po wojnie ograbili, ale także podpalili.

Dużo też by można opowiadać o kobiecie, dzięki której ta budowla powstała. Zasługi królewny Marianny Orańskiej dla tej miejscowości i ludzi są powszechnie uznawane za bardzo ważne. Nie była to tylko fanaberia bogatej damy, bo dzięki niej okolice rozwijały się ekonomicznie.

Książka o Pałacu pod redakcją Jerzego Organiściaka ukazuje wiele nieznanych aspektów odnoszących się zarówno do czasów historycznych i współczesnych tego niezwykłego obiektu.

– Ta książka to 10 referatów, dzięki którym wiedza o Pałacu znacznie się powiększyła, bo znacznie rozszerzają one naszą wiedzę. Wydaje mi się, że to najlepsza praca jaka w ogóle ukazała się o Pałacu – zachęcał do lektury publikacji Jerzy Organiściak.

W rozdziale o historii Pałacu po II wojnie światowej czytamy: Referat Kultury i Sztuki Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich sporządził sprawozdanie datowane na dzień 9 stycznia 1946 roku, w którym tak określono stan Pałacu w Kamieńcu: „Zamek w tej chwili jest zupełnie zniszczony. Meble użytkowe zostały porąbane i wywiezione, książki podarte. Sprawcami są żołnierze Armii Czerwonej, zrywają podłogi, wyłamują drzwi, i okna, a nawet rozbijają kilofami ściany i stylowe piece”.

Na szczęście ten rozdział historii jest już za nami.

Warto nie tylko czytać publikacje o Pałacu, jej założycielce, budowniczych, ale przede wszystkim zobaczyć ten obiekt i poczuć romantyczną epokę i historię zamkniętą w tych murach.

Janusz Wolniak

 

(Fot. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim podczas multimedialnej prezentacji)

 

Janusz Wolniak – Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, działacz NZS i „Solidarności”. Więzień polityczny. Kolporter pism niezależnych. Nauczyciel. Fotograf. Autor cyklicznych wystaw. Redaktor wielu pism, m.in. „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Wrocławskiej”, „Tygodnika Solidarność”, „Gazety Obywatelskiej”. Obecnie redaktor naczelny „Edukacji Narodowej”, portalu wroclawskie.info, redaktor „Dolnośląskiej Solidarności”. Autor książek „Miesiące wolności”, „Symbole dolnośląskiej Solidarności”, „Sternicy dolnośląskiej Solidarności” (współautor).

Kategoria:
Janusz08