Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Startują roboty przy budowie konstrukcji nowego tunelu w Sulejówku

Na linii Warszawa – Mińsk Mazowiecki sprawniejszą komunikację zapewni kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie. W Sulejówku w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły montaż konstrukcji odciążającej, która umożliwi budowę nowego tunelu pod torami. Inwestycja o wartości ok. 100 mln zł finansowana z Krajowego Planu Odbudowy, realizowana jest przy współpracy z Powiatem Mińskim i Miastem Sulejówek.

 

Wykonawca obiektu ZRK DOM usunął kolizje ziemne pod budowę tunelu i wbił ściany szczelinowe, które umożliwią montaż konstrukcji odciążającej. Prace te zaplanowano od 8 kwietnia do 19 maja. Roboty wymagają zmian w rozkładzie jazdy. Utrzymany będzie ruch pociągów po jednym torze. Pociągi SKM będą mieć skróconą relację do/ze stacji Warszawa Rembertów. Za część pociągów Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Wschodnia – Mińsk Mazowiecki zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza. Szczegóły dostępne są m.in. na stornie www.portalpasażera.pl i w aplikacji Portal Pasażera.

Tunel pod linią kolejową zwiększy bezpieczeństwo ruchu na linii Warszawa –Terespol oraz usprawni ruch drogowy w mieście. Będzie w nim jezdnia składająca się z dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy. Zakończenie inwestycji zaplanowano w II kw. 2025 r. Prace o wartości ok.100 mln zł finansowane są z KPO i realizowane przy współpracy z Powiatem Mińskim i Miastem Sulejówek.

Będzie to druga bezkolizyjna przeprawa w Sulejówku. W listopadzie 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otworzyły w Sulejówku w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego (droga wojewódzka 638) pierwszy tunel pod linią kolejową, który zwiększył bezpieczeństwo ruchu pociągów na linii Warszawa – Terespol oraz usprawnił ruch drogowy w mieście. Obiekt zastąpił przejazd, a kierowcy nie muszą czekać przed zamkniętymi rogatkami. Powstała nowa droga, po jednym pasie ruchu
w każdą stronę. Jest chodnik i ścieżka rowerowa. Dojście do tunelu pieszym zapewniają schody. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się dostępność zwiększyły windy.

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

Budowa tuneli w Sulejówku wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań.

Tylko w woj. mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne, poza Sulejówkiem, powstają także w Pruszkowie, Teresinie i Celestynowie. Planowane są dwie przeprawy w Rembertowie i jedna w Warszawie Wesołej.

Dzięki inwestycjom PLK S.A. na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze, Jasienicy Mazowieckiej, Sulejówku, a także wiadukt pieszo-rowerowy w Ciechanowie.

(PKP PLK)

Kategoria: