Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Pracownicy ochrony dworców dbają o bezpieczeństwo podróżnych

Polskie Koleje Państwowe S.A. wyróżniły dwóch pracowników ochrony, którzy podczas interwencji na dworcu kolejowym w Katowicach ujęli nożownika. To kolejne wzorowe działanie pracowników ochrony dworców kolejowych w sytuacjach niebezpiecznych, które dzięki ich właściwej postawie nie przerodziły się w realne zagrożenie dla podróżnych.

 

14 lutego br. tuż przed godziną 20 dwóch pracowników ochrony dworca w Katowicach zwróciło uwagę na mężczyznę, który przed wejściem na dworzec nie tylko spożywał alkohol, ale zachowywał się agresywnie w stosunku do podróżnych. Patrol ochrony wezwał mężczyznę do zachowania zgodnego z prawem i regulaminem obowiązującym na dworcu, a następnie rozpoczął działania mające na celu usunięcie z dworca mężczyzny, który zaczął zachowywać się agresywnie i zaatakował jednego z pracowników ochrony nożem. Pracownicy ochrony zareagowali natychmiast i obezwładnili napastnika, a następnie przekazali go policji. Podczas interwencji jeden z ochroniarzy został niegroźnie zraniony w dłoń.

Biorący udział w interwencji pracownicy ochrony – Łukasz Grota i Artur Wołosz – zostali wyróżnieni przez PKP S.A. za swoją postawę listami gratulacyjnymi i upominkami. Otrzymali także premię finansową przyznaną przez agencję ochrony.

Działanie pracowników ochrony dworca zapobiegło prawdopodobnemu użyciu noża w stosunku do podróżnych i innych osób korzystających z dworca. To nie pierwszy przypadek sprawnego działania pracowników ochrony dworców, których jednym z podstawowych obowiązków jest zapobieganie przebywania na terenie dworca osób niepożądanych, czyli m.in. tych, które zachowują się agresywnie bądź spożywają alkohol na terenie dworca.

Wypraszanie osób niepożądanych z dworców zwykle nie pociąga za sobą zagrożeń fizycznymi atakami na pracowników, jednak nigdy nie mogą oni lekceważyć tego ryzyka. Podobne interwencje miały miejsce na dworcach Lublin Główny, Warszawa Centralna i Gliwice. Natomiast na dworcu w Legnicy ochroniarz udaremnił atak napastnika na młodą kobietę. Sprawne i konsekwentne działania pracowników ochrony przyczyniają się także do ratowania życia ludzkiego.

Taki przypadek miał np. miejsce na dworcu Wrocław Główny, gdzie pracownik ochrony poprowadził skuteczną resuscytację krążeniowo-oddechową mężczyzny, który stracił przytomność na dworcu. A to tylko kilka przypadków szybkiej i adekwatnej do sytuacji reakcji pracowników ochrony, którzy nie tylko zapobiegają niebezpieczeństwom, ale także ratują ludzkie zdrowie i życie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zarządcy i przewoźnicy kolejowi obowiązani są do zapewnienia ładu i porządku na obszarze kolejowym oraz w pociągach i innych pojazdach kolejowych. W związku z tym PKP S.A., jako zarządca m.in. dworców kolejowych, wspierając działania służb (m.in. Policji, Straży Ochrony Kolei), zawiera umowy na świadczenie usług ochrony fizycznej osób i mienia z agencjami ochrony.

Największe dworce kolejowe objęte są także zintegrowanymi systemami zabezpieczenia technicznego, które wspomagają pracowników ochrony. Ponadto, PKP S.A., realizując Program Inwestycji Dworcowych, wyposażają w nowoczesne systemy bezpieczeństwa nawet niewielkie obiekty, dostosowując poziom ich zabezpieczeń do standardów wyposażenia dworców najwyższej kategorii.

Dworce kolejowe są także sukcesywnie wyposażane w defibrylatory AED. Obecnie urządzenia te znajdują się na ponad 40 obiektach kolejowych w Polsce, m.in. na dworcach: Opole Główne, Ostrów Wielkopolski, Piła Główna, Pobiedziska, Sochaczew czy też Wałbrzych Główny.

(PKP S.A.)

Kategoria:
ochrona07