Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

W Wesołej tunel pod torami zastąpi przejazd kolejowo-drogowy

Sprawny ruch kolejowy i drogowy zapewni nowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Warszawie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z miastem st. Warszawa będą wspólnie budować tunel pod torami na ul. 1 Praskiego Pułku WP w dzielnicy Wesoła. W tej sprawie w marcu podpisana została umowa realizacyjna.

 

Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym oraz sprawny przejazd na drugą stronę torów w dzielnicy Wesoła w Warszawie zapewni tunel drogowy w miejscu obecnego przejazdu kolejowo-drogowego na ul. 1 Praskiego Pułku. Biegnie tędy linia kolejowa nr 2 Warszawa Zachodnia – Terespol.

W marcu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z miastem Warszawa podpisały umowę realizacyjną ustalającą zasady współpracy i finansowania inwestycji. Postępowanie przetargowe wraz z realizacją będzie prowadzone przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w uzgodnieniu z PLK S.A. Podział finansowania pomiędzy miastem a PLK S.A. wynosie po 50 proc. wartości inwestycji. Część Spółki planowana jest do współfinansowania przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko FEnIKS.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dla inwestycji w Wesołej opracowały wcześniej studium wykonalności oraz pozyskały decyzję środowiskową. Miasto st. Warszawa pozyskało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przez miasto st. Warszawa przetargu na znalezienie wykonawcy robót. Wszczęcie postępowania przetargowego zaplanowano na przełomie I i II kw. tego roku. Przewidziany czas realizacji inwestycji to 24 miesiące.

W tunelu o długości niemal 100 metrów przebiegać będzie droga z dwoma pasami ruchu dla samochodów. Po jednej stronie jezdni zaplanowano chodnik z drogą rowerową oraz wyjścia prowadzące na perony przystanku kolejowego Warszawa Wesoła oraz pobliskiego przystanku autobusowego. Dostępność dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się zapewnią windy. Przebudowany zostanie pobliski układ drogowy, który zostanie dowiązany do planowanego tunelu.

Inwestycja w Wesołej realizowana jest w ramach prowadzonego przez PLK S.A. projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap IIb – część wiaduktowa”.

PLK S.A. we współpracy z miastem planują, w ramach tego samego projektu, budowę trzech bezkolizyjnych skrzyżowań – poza tunelem drogowym w Wesołej, także wiadukt drogowy na ul. Chełmżyńskiej oraz tunel drogowy na ul. Marsa w Warszawie Rembertów.

(PKP PLK)

Kategoria:
zast¹pi07