Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Nowy przystanek kolejowy na łódzkim Zarzewie

Na przystanku Łódź Zarzew roboty budowlane nabierają tempa. Na betonowych fundamentach ustawiane są ścianki pierwszego z dwóch nowych peronów. Nowy przystanek na kolejowej mapie Łodzi powstaje pod ulicą Przybyszewskiego. Mieszkańcy i podróżni będą mieli wygodne przesiadki z kolei do komunikacji miejskiej. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość prac to prawie 4,1 mln zł.

 

Na nowym przystanku Łódź Zarzew wykonawca rozpoczął betonowanie fundamentów pierwszego z dwóch peronów. Na przygotowanej podbudowie ustawiane są pierwsze elementy tzw. ścianki peronowe typu „L” (elki). Roboty są prowadzone w bliskim sąsiedztwie linii kolejowej. W związku z tym od 10 marca br. na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny pociągi kursują po jednym torze.

Nowy przystanek Łódź Zarzew zostanie zintegrowany z przebudowywanymi przez miasto wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego tworząc węzeł przesiadkowy. Dwa perony na linii kolejowej Łódź Widzew Łódź Chojny zapewnią dogodne połączenie kolei z komunikacją miejską. Mieszkańcy zyskają atrakcyjną alternatywę dla transportu samochodowego.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym na wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na peronach zamontowane zostaną wiaty i ławki oraz stojaki dla rowerów. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W uzgodnieniu z samorządem powstaną ciągi komunikacyjne, które zapewnią dogodne przesiadki z pociągu m.in. na tramwaj miejski. Planowana jest też budowa parkingu dla samochodów.

Inwestycja realizowana jest w formule „projektuj i buduj”. Zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2024 r.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim Program obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków: Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki, Stare Grudze oraz ze zmodernizowanych przystanków Zaosie i Żakowice Południowe. W kwietniu br. rozpocznie się budowa nowego przystanku Głowno Północne. Pozostałe lokalizacje są na etapie projektowania.

W styczniu br. podpisane zostały umowy na budowę 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym kwartale 2025 r.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i budowanie miejsc parkingowych dla pasażerów.

W ramach Programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to ponad 74 mln zł. Obecnie zakończono budowę parkingów w 9 lokalizacjach, w 44 miejscach postępują prace budowlane, a dla 25 trwa postępowanie przetargowe.

(PKP PLK)

Kategoria:
Zakrzew09