Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Dolnośląska wizytówka

6 marca 2024 r. w Sali Sesyjnej Dworca Wrocław Główny odbył się Kongres Praktyków Kolei Regionalnej pod hasłem: „Rewitalizacja kolei regionalnej. Wyzwania – szanse – zagrożenia”. Głównym organizatorem były Koleje Dolnośląskie.

 

Kongres rozpoczął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który przede wszystkim skupił się na już zrealizowanych projektach, w tym intensywnym rozwoju Kolei Dolnośląskich.

Dla zobrazowania jakże pozytywnych zmian posłużył się danymi przewozowymi. I tak w roku 2010 Koleje Dolnośląskie przewiozły 1 milion pasażerów, by w 2014 było ich już 3 miliony, a w 2023 roku już 19 milionów. Zaś w roku 2024 planuje się, że Koleje Dolnośląskie przewiozą 23 miliony pasażerów.

Podkreślił, że ten postęp w obsłudze podróżnych powoduje coraz mniejszą przepustowość i wydajność dworca Wrocław Główny i konieczne staje się uruchomienie dworca Wrocław Świebodzki. I tym właśnie winien zająć się samorząd wojewódzki w kolejnej kadencji.

Kolejny mówca – Wojciech Zdanowski, Wiceprezes Zarządu Kolei Dolnośląskich S.A. – dokonał prezentacji szczegółowych danych opisujących procesy zachodzące w KD. Było to uzupełnienie słów Marszałka Cezarego Przybylskiego o dynamicznym rozwoju przewoźnika, który stał się już prawdziwą wizytówką Dolnego Śląska.

Tematyka Kongresu była bardzo bogata, o czym niech zaświadczą tytuły prelekcji i debat: „Infrastruktura – klucz do dalszego rozwoju”, „Jakość i konkurencyjność oferty przewozowej – perspektywa pasażera”, „Kolejowa przyszłość Dolnego Śląska”, „Rewitalizacja linii kolejowych – studia przypadku z Polski i Niemiec”, „Wrocław jak Zurich – wyzwania modernizacji wrocławskiego węzła”, „Praktyczne wyzwania i zagadnienia rewitalizacji linii kolejowych”, „Ostatnia mila – problem z synchronizacją transportu autobusowego i kolejowego”. Prelegentami i uczestnikami debat byli m.in.: Jakub Majewski – Prezes Zarządu, Fundacja ProKolej; Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego; Tomasz Warchoł – Prezes Zarządu, Koleje Małopolskie.

(iw)

Kategoria: